statystyki

Faktura od podstawionej firmy to nie koszt

autor: Patrycja Dudek26.11.2014, 07:43; Aktualizacja: 26.11.2014, 09:06
Nie ma szybkich i łatwych pieniędzy – przestrzega resort finansów.

Nie ma szybkich i łatwych pieniędzy – przestrzega resort finansów.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który kupi towar od podstawionej firmy, nie odliczy wydatku nawet wtedy, gdy dostawa faktycznie miała miejsce, a towar został opłacony i odprzedany dalej – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który skupował złom. Do sporu z fiskusem doszło, gdy okazało się, że dostawca jest słupem działającym na rzecz grupy przestępczej. Kupujący tłumaczył, że nic o tym nie wiedział, organy podatkowe były jednak nieugięte i nie pozwoliły mu zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup złomu. Argumentowały, że faktury nie dokumentują rzeczywistych transakcji, a obowiązkiem kupującego było dołożenie należytej staranności w kontraktach z kontrahentem.

Mężczyzna nie chciał się z tym zgodzić, tym bardziej że chodziło o jednego z jego największych dostawców – zapłacił mu za złom 5 400 tys. zł. Dowodził, że o zakupie świadczą wyciągi z rachunku bankowego, a także dalsza odsprzedaż złomu innym, legalnie działającym firmom. Przekonywał, że faktury są istotne tylko dla celów rozliczania VAT, a nie podatku dochodowego.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sn(2014-11-27 08:04) Zgłoś naruszenie 00

    No to dobre, tak można osądzić każdą firmę , a niby Rząd -MF zapomniał dać instrumenty prawne tym firmom jakie pozwolą kontrolować kontrahenta, których w handlu czy usługach może mieć setki. Według jakich symptomów ,dowodów ma ocenić (powołać sztab fachowców do sprawdzania tego kontrahenta) dobry czy zły klient. To jest wypaczenie logiki, przecież za to biorą kasę z podatków , mają upr.(pensje, premie, nagrody) pracownicy organów RP, to ich jest obowiązek, aby tacy nie uczciwi nie byli na rynku, a nie wyręczać się firmami handlowymi.Przypomina tu się hasło ZSRR winowat nie winowat - winowat !!!. Bardzo to smutne szanowne MG,MF , gdzie tu wolność gospodarcza,.Widać ciągłe dokładanie firmom kłopotów, a nie ułatwienia, deklaracje o ułatwieniach , to bicie piany. Nie bronię tu cwaniaków, ale tą metodą można załatwić każdą firmę, wystarczy nr. kołnierzyka (dane) , a zarzuty się znajdzie, to jest Państwo Prawa ???
    .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane