statystyki

Nie każda motoryzacyjna perełka jest zwolniona z podatku akcyzowego

autor: Patrycja Dudek31.10.2014, 17:00
auto, samochód, tablica

Pojazd kolekcjonerski musi być w oryginalnym stanie.źródło: ShutterStock

Kupiłem auto w Stanach – specjalny model forda mustanga. Prawdziwy biały kruk. Zbudowany został zaledwie w kilku egzemplarzach w 2010 roku. Wszyscy hobbiści będą mi tego samochodu zazdrościć – cieszy się Adam z Warszawy. Wiem, że auta kolekcjonerskie można sprowadzać do kraju na specjalnych warunkach – bez cła, akcyzy i z obniżoną stawką VAT. W jaki sposób powinienem załatwić formalności – pyta początkujący kolekcjoner.

Pan Adam ma rację. Przy imporcie samochodów kolekcjonerskich obowiązuje zerowe cło, nie płaci się też podatku akcyzowego, a VAT wynosi 8 zamiast 23 proc. Te same stawki podatków obowiązują przy zakupie wewnątrzwspólnotowym. Jednak nie każdy egzemplarz, cenny z punktu widzenia kolekcjonera, jest pojazdem kolekcjonerskim w rozumieniu przepisów celnych. Te bowiem stosują własne kryteria, które często mają niewiele wspólnego z wyobrażeniami fanów motoryzacji czy nawet z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. W związku z tym nawet jeśli nasze auto jest unikatowe, i za takie zostanie uznane przez konserwatora zabytków, to nie oznacza to wcale, że celnicy będą tego samego zdania. Przepisy wspólnotowe dotyczące klasyfikacji taryfowej definiują bowiem pojazd kolekcjonerski w sposób samodzielny. Innymi słowy pojęcie auta kolekcjonerskiego nie jest tożsame z pojęciem pojazdu zabytkowego na gruncie przepisów krajowych. Przekonało się o tym wielu kolekcjonerów, którzy mimo że jeżdżą „na żółtych blachach”, nie uniknęli zapłaty akcyzy.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane