statystyki

Błąd w dokumentach nie wykluczy niższej stawki akcyzy

autor: Agnieszka Pokojska, Łukasz Zalewski03.11.2014, 07:48; Aktualizacja: 03.11.2014, 10:13
Nowością – w porównaniu z poprzednią wersją projektu – jest warunek, że nie będzie można ustalić nabywcy.

Nowością – w porównaniu z poprzednią wersją projektu – jest warunek, że nie będzie można ustalić nabywcy.źródło: ShutterStock

Od 2015 r. złagodnieją wymogi dotyczące oświadczeń o przeznaczeniu oleju do celów opałowych. Zmiany przyjął już Sejm. Ministerstwo Finansów proponuje kolejne.

Dziś nadal jeszcze wystarczy jeden błąd na oświadczeniu o przeznaczeniu oleju do celów opałowych, by sprzedawca musiał zapłacić akcyzę według dziesięciokrotnie wyższej stawki. Prawidłowość dokumentów ma być gwarancją, że olej nie zostanie zużyty w innych celach, np. napędowych.

Wymóg jest uciążliwy i powoduje, że cały ciężar odpowiedzialności za błędy oświadczenia spada na sprzedającego. Uchwalona już przez Sejm ustawa o wykonywaniu działalności gospodarczej zakłada, że oświadczenie o przeznaczeniu oleju do celów opałowych będzie można wpisać wprost do umów z kontrahentami.

Nie wiadomo, kto kupił

Niezależnie od tego w Ministerstwie Finansów powstały założenia do nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, w których resort zapisał kolejne zmiany. Proponuje, aby wyższa stawka akcyzy była stosowana dopiero wówczas, gdy nie tylko w oświadczeniu nabywcy będą błędy, ale jednocześnie urzędy ustalą (np. w trakcie kontroli), że paliwa nie zostały użyte do celów opałowych albo nie zostanie ustalony nabywca. Projekt założeń przyjął w zeszłym tygodniu Stały Komitet Rady Ministrów i rekomendował go rządowi.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane