statystyki

Błąd w dokumentach nie wykluczy niższej stawki akcyzy

autor: Łukasz Zalewski, Agnieszka Pokojska03.11.2014, 07:48; Aktualizacja: 03.11.2014, 10:13
Nowością – w porównaniu z poprzednią wersją projektu – jest warunek, że nie będzie można ustalić nabywcy.

Nowością – w porównaniu z poprzednią wersją projektu – jest warunek, że nie będzie można ustalić nabywcy.źródło: ShutterStock

Od 2015 r. złagodnieją wymogi dotyczące oświadczeń o przeznaczeniu oleju do celów opałowych. Zmiany przyjął już Sejm. Ministerstwo Finansów proponuje kolejne.

Dziś nadal jeszcze wystarczy jeden błąd na oświadczeniu o przeznaczeniu oleju do celów opałowych, by sprzedawca musiał zapłacić akcyzę według dziesięciokrotnie wyższej stawki. Prawidłowość dokumentów ma być gwarancją, że olej nie zostanie zużyty w innych celach, np. napędowych.

Wymóg jest uciążliwy i powoduje, że cały ciężar odpowiedzialności za błędy oświadczenia spada na sprzedającego. Uchwalona już przez Sejm ustawa o wykonywaniu działalności gospodarczej zakłada, że oświadczenie o przeznaczeniu oleju do celów opałowych będzie można wpisać wprost do umów z kontrahentami.

Nie wiadomo, kto kupił

Niezależnie od tego w Ministerstwie Finansów powstały założenia do nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, w których resort zapisał kolejne zmiany. Proponuje, aby wyższa stawka akcyzy była stosowana dopiero wówczas, gdy nie tylko w oświadczeniu nabywcy będą błędy, ale jednocześnie urzędy ustalą (np. w trakcie kontroli), że paliwa nie zostały użyte do celów opałowych albo nie zostanie ustalony nabywca. Projekt założeń przyjął w zeszłym tygodniu Stały Komitet Rady Ministrów i rekomendował go rządowi.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane