statystyki

Działania członków na rzecz grupy mogą być bez podatku

autor: Mariusz Szulc29.10.2014, 08:00; Aktualizacja: 29.10.2014, 09:11
prawo, sąd, sprawiedliwość

Wyrok nie jest prawomocny.źródło: ShutterStock

Usługi świadczone przez niezależne grupy osób na rzecz swoich członków mogą być zwolnione z podatku, nawet jeśli działalność grupy przybiera formę spółki kapitałowej – orzekł WSA w Krakowie.

Sąd dodał, że grupa może także świadczyć swoje usługi podmiotom zewnętrznym, bo nie zakazują tego wprost ani polskie przepisy, ani unijna dyrektywa.

Chodziło o centrum usług wspólnych (CUW) założone przez podmioty należące do międzynarodowej grupy kapitałowej świadczącej usługi finansowe. Powstało ono jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a jego celem było głównie zmniejszenie kosztów działalności grupy. Dzięki temu w jednym miejscu mogły być świadczone usługi, które wcześniej były wykonywane przez wiele podmiotów.

CUW utworzyło w Polsce oddział, a ten zarejestrował się tu dla celów VAT. Zajmował się głównie świadczeniem usług zarządzania infrastrukturą techniczną, która była niezbędna dla aplikacji bankowych (zarówno do obsługi klienta, jak i rozliczania transakcji).


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane