statystyki

Działania członków na rzecz grupy mogą być bez podatku

autor: Mariusz Szulc29.10.2014, 08:00; Aktualizacja: 29.10.2014, 09:11
prawo, sąd, sprawiedliwość

Wyrok nie jest prawomocny.źródło: ShutterStock

Usługi świadczone przez niezależne grupy osób na rzecz swoich członków mogą być zwolnione z podatku, nawet jeśli działalność grupy przybiera formę spółki kapitałowej – orzekł WSA w Krakowie.

Sąd dodał, że grupa może także świadczyć swoje usługi podmiotom zewnętrznym, bo nie zakazują tego wprost ani polskie przepisy, ani unijna dyrektywa.

Chodziło o centrum usług wspólnych (CUW) założone przez podmioty należące do międzynarodowej grupy kapitałowej świadczącej usługi finansowe. Powstało ono jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, a jego celem było głównie zmniejszenie kosztów działalności grupy. Dzięki temu w jednym miejscu mogły być świadczone usługi, które wcześniej były wykonywane przez wiele podmiotów.

CUW utworzyło w Polsce oddział, a ten zarejestrował się tu dla celów VAT. Zajmował się głównie świadczeniem usług zarządzania infrastrukturą techniczną, która była niezbędna dla aplikacji bankowych (zarówno do obsługi klienta, jak i rozliczania transakcji).


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane