statystyki

Po przekształceniu spółki wartość wkładów traci na znaczeniu

autor: Mariusz Szulc27.10.2014, 07:39; Aktualizacja: 27.10.2014, 10:17
Chodziło o przedsiębiorcę, który początkowo był wspólnikiem spółki cywilnej, ale gdy jej pozycja na rynku się umocniła, postanowił wraz z pozostałymi wspólnikami przekształcić ją w spółkę komandytowo-akcyjną.

Chodziło o przedsiębiorcę, który początkowo był wspólnikiem spółki cywilnej, ale gdy jej pozycja na rynku się umocniła, postanowił wraz z pozostałymi wspólnikami przekształcić ją w spółkę komandytowo-akcyjną.źródło: ShutterStock

Jeżeli spółka komandytowo-akcyjna powstała ze spółki cywilnej, to przy sprzedaży jej akcji wspólnik odliczy jako koszt ich wartość nominalną wynikającą z planu przekształcenia – wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Chodziło o przedsiębiorcę, który początkowo był wspólnikiem spółki cywilnej, ale gdy jej pozycja na rynku się umocniła, postanowił wraz z pozostałymi wspólnikami przekształcić ją w spółkę komandytowo-akcyjną. W wyniku tej operacji majątek spółki miał się nie zmienić. Po jej zakończeniu wszystkie akcje miały zostać sprzedane inwestorowi strategicznemu.

Wspólnik spytał izbę skarbową, jak przy sprzedaży akcji ma rozliczyć wydatki, które poniósł na ich nabycie. Sądził, że będą one kosztem podatkowym w kwocie ustalonej w planie przekształcenia, czyli według wartości bilansowej spółki na dzień przekształcenia, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT. Słowem – nominalna wartość akcji w SKA powstałych w wyniku utworzenia jej kapitału zakładowego z majątku spółki cywilnej.

Izba skarbowa była innego zdania. Wprawdzie powołała się na ten sam przepis, co przedsiębiorca, ale wyciągnęła z niego inne wnioski. Uznała, że w wyniku przekształcenia spółka cywilna nie zostanie zlikwidowana, a jedynie zmieniona zostanie forma prowadzenia działalności gospodarczej przez wspólników. Kosztem podatkowym przy zbyciu akcji będą zatem wydatki poniesione przez wspólnika na wkład do spółki cywilnej, a nie wartość bilansowa na dzień przekształcenia – stwierdziła izba.


Pozostało 28% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane