Odpowiedział na pytanie posłanki PO Izabeli Katarzyny Mrzygłockiej, która wskazała, że mimo iż od 27 maja 2014 r. zostały wprowadzone nowe formy pomocy dla bezrobotnych (np. bony zatrudnieniowy i szkoleniowy), ustawodawca nie zwolnił ich z PIT.
Wiceminister Cichoń wyjaśnił, że zwolnieniu będą podlegać bony dla bezrobotnych (np. szkoleniowe), ponieważ te, które otrzymują sami pracodawcy, są neutralne podatkowo. W tym drugim wypadku chodzi o bony zatrudnieniowe, które otrzymują firmy (na warunkach określonych w ustawie) jako gwarancję refundacji części kosztów wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne w związku z zatrudnieniem bezrobotnego.
Zasadniczo otrzymanie przez przedsiębiorcę refundacji w ramach bonu zatrudnieniowego skutkuje powstaniem po jego stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu.
– Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca musi w związku z tym zapłacić podatek – tłumaczył w Sejmie wiceminister Cichoń.
Wyjaśnił, że wydatki z tytułu wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne w związku z zatrudnieniem bezrobotnego stanowią dla przedsiębiorcy koszty uzyskania przychodów.