statystyki

Koszty napraw z tytułu rękojmi są bez podatku od towarów i usług

autor: Patrycja Dudek22.10.2014, 07:34; Aktualizacja: 22.10.2014, 09:33
VAT

Sprawa dotyczyła firmy budowlanej, która na zlecenie inwestora wybudowała blok mieszkalny.źródło: ShutterStock

Inwestor, który poniósł dodatkowe wydatki z powodu niesolidności wykonawcy, może żądać od niego ich zwrotu wyłącznie na podstawie noty księgowej, a nie refaktury.

Tak wynika z wczorajszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sprawa dotyczyła firmy budowlanej, która na zlecenie inwestora wybudowała blok mieszkalny. Po kilku latach wyszły na jaw wady budynku. Początkowo reperował je sam wykonawca, ale w pewnym momencie inwestor stracił cierpliwość i zlecił naprawy innej firmie. Ta usunęła usterki, wystawiając za to inwestorowi (zlecającemu naprawy) faktury VAT.

Po zakończeniu napraw inwestor podsumował ich koszty i zażądał – w ramach przysługującej rękojmi za wady – wyrównania ich przez pierwotnego wykonawcę. W związku z tym wystawił mu zbiorczą refakturę na 25 tys. zł brutto.

Niesolidny wykonawca wypłacił tę kwotę. Miał jednak wątpliwości co do odliczenia VAT, bo faktura wpłynęła do niego w sierpniu, ale z datą lipcową. W związku z tym spytał o to dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie.

Dyrektor izby zakwestionował jednak cały ciąg czynności, do jakich doszło między niesolidnym wykonawcą a inwestorem. Uznał, że ten ostatni w ogóle nie powinien wystawiać refaktury, bo – jak stwierdził – w ogóle nie doszło tu do świadczenia usługi. Ani inwestor, ani tym bardziej firma, która usunęła usterki, nie wykonali usługi na rzecz pierwotnego wykonawcy. Nowy wykonawca wykonał usługę wyłącznie na rzecz zlecającego i nie jest podwykonawcą niesolidnej firmy – wskazał organ. W związku z tym inwestor, chcąc odzyskać pieniądze od niesolidnego wykonawcy, powinien wystawić mu notę księgową.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane