Dzień zbycia nieruchomości decyduje, od kiedy można skorzystać z ulgi

autor: Patrycja Dudek07.10.2014, 08:03; Aktualizacja: 07.10.2014, 08:32
Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał w mocy interpretację dyrektora izby.

Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał w mocy interpretację dyrektora izby.źródło: ShutterStock

Jeśli do wydatków na nową nieruchomość doszło zanim została sprzedana stara, to nie mogą być one objęte ulgą w PIT dotyczącą realizacji własnych celów mieszkaniowych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o mężczyznę, którego żonie z powodu choroby amputowano nogi. Z tego względu postanowił on sprzedać mieszkanie na trzecim piętrze w kamienicy bez windy i jak najszybciej kupić nowy lokal. Zanim jednak doszło do sprzedaży, zapłacił zaliczkę deweloperowi na nowe mieszkanie. Potem wykończył je, choć nie był jeszcze jego właścicielem. Uważał, że przychód ze sprzedaży starego lokum będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych (mimo że nie minęło pięć lat od nabycia). Powołał się na obowiązujący wówczas art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy o PIT (obecnie art. 21 ust. 1 pkt 131), który zwalnia z podatku dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości w tej części, w jakiej zostanie przeznaczony na własne cele mieszkaniowe.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał w interpretacji, że podatnik nie może skorzystać ze zwolnienia. Byłoby to możliwe, gdyby najpierw sprzedał stare mieszkanie, a następnie z uzyskanych pieniędzy zapłacił zaliczkę na nowe. Zgodnie bowiem z przepisem preferencja dotyczy wydatków poniesionych od dnia odpłatnego zbycia nieruchomości (i nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku, w którym do zbycia doszło).


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane