statystyki

Stracimy zwolnienie z PIT, kupując dom za oszczędności

autor: Łukasz Zalewski02.10.2014, 09:29; Aktualizacja: 02.10.2014, 09:31
Zgodnie z zapisami ustawy o PIT źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości.

Zgodnie z zapisami ustawy o PIT źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości.źródło: ShutterStock

Pan Grzegorz kupił nowe lokum za pieniądze, które uzyskał ze sprzedaży starego, nabytego w 2011 r. Ponieważ musiał szybko podejmować decyzje, najpierw wypłacił pieniądze z oszczędności i za nie faktycznie kupił nowe mieszkanie. Po sprzedaży starego pieniądze wróciły na jego konto oszczędnościowe. – Czy będę mógł skorzystać ze zwolnienia z PIT – pyta.

Nie. Zgodnie z zapisami ustawy o PIT źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości. Z kolei z art. 19 ust. 1 wynika, że przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości jest jej wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Przepisy ustawy o PIT przewidują jednak zwolnienie z podatku. Daniny nie musi płacić ani nawet rozliczać dochodu podatnik, który sprzeda mieszkanie po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym je nabył. Osoby sprzedające mieszkanie przed upływem 5 lat także mogą skorzystać z ulgi mieszkaniowej, jeśli w ciągu dwóch lat od końca roku, w którym sprzedali mieszkanie, przeznaczą pieniądze uzyskane ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe (np. zakup innego lokalu, domu, działki pod budowę itp.). Ulgę mieszkaniową trzeba jednak rozliczyć w zeznaniu rocznym na formularzu PIT-39 do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym doszło do sprzedaży mieszkania.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane