statystyki

Stracimy zwolnienie z PIT, kupując dom za oszczędności

autor: Łukasz Zalewski02.10.2014, 09:29; Aktualizacja: 02.10.2014, 09:31
Zgodnie z zapisami ustawy o PIT źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości.

Zgodnie z zapisami ustawy o PIT źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości.źródło: ShutterStock

Pan Grzegorz kupił nowe lokum za pieniądze, które uzyskał ze sprzedaży starego, nabytego w 2011 r. Ponieważ musiał szybko podejmować decyzje, najpierw wypłacił pieniądze z oszczędności i za nie faktycznie kupił nowe mieszkanie. Po sprzedaży starego pieniądze wróciły na jego konto oszczędnościowe. – Czy będę mógł skorzystać ze zwolnienia z PIT – pyta.

Nie. Zgodnie z zapisami ustawy o PIT źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości. Z kolei z art. 19 ust. 1 wynika, że przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości jest jej wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Przepisy ustawy o PIT przewidują jednak zwolnienie z podatku. Daniny nie musi płacić ani nawet rozliczać dochodu podatnik, który sprzeda mieszkanie po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym je nabył. Osoby sprzedające mieszkanie przed upływem 5 lat także mogą skorzystać z ulgi mieszkaniowej, jeśli w ciągu dwóch lat od końca roku, w którym sprzedali mieszkanie, przeznaczą pieniądze uzyskane ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe (np. zakup innego lokalu, domu, działki pod budowę itp.). Ulgę mieszkaniową trzeba jednak rozliczyć w zeznaniu rocznym na formularzu PIT-39 do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym doszło do sprzedaży mieszkania.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane