statystyki

Nie ma ograniczeń w odliczeniach, gdy auto nie jest używane w firmie

autor: Mariusz Szulc15.09.2014, 07:38; Aktualizacja: 15.09.2014, 09:31
Skoro podatnik nie używa aut w działalności gospodarczej, to w ogóle nie stosuje się wobec niego przepisu o odliczaniu tylko 50 proc. VAT.

Skoro podatnik nie używa aut w działalności gospodarczej, to w ogóle nie stosuje się wobec niego przepisu o odliczaniu tylko 50 proc. VAT.źródło: ShutterStock

Podatnik, który zajmuje się jedynie naprawą i doposażeniem cudzych samochodów, może potrącić cały podatek naliczony od wydatków związanych z działalnością – wyjaśnił dyrektor bydgoskiej izby

Stwierdził, że skoro podatnik nie używa aut w działalności gospodarczej, to w ogóle nie stosuje się wobec niego przepisu o odliczaniu tylko 50 proc. VAT.

Chodziło o jednoosobowego przedsiębiorcę, który zajmował się głównie handlem nowymi i używanymi autami. Oprócz tego przeprowadzał także naprawy, konserwacje i tzw. doposażanie samochodów osobowych.

Jednym ze zleceniobiorców tych usług była norweska firma. Zgodnie z umową przedsiębiorca przewoził auta z Norwegii do Polski, tu je naprawiał i doposażał, a następnie wysyłał z powrotem. W tym czasie nie nabywał prawa do rozporządzania tymi pojazdami jak właściciel, ani nie używał ich dla celów prywatnych.

Spytał izbę skarbową, czy mimo wejścia w życie od 1 kwietnia 2014 r. nowych zasad odliczania VAT, nadal będzie mógł odliczać w całości podatek naliczony od wydatków, które ponosi w związku ze świadczonymi usługami. Interesowało go także, czy powinien prowadzić ewidencję przebiegu pojazdów, które naprawia i doposaża.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane