statystyki

Kiedy odszkodowaniem musisz podzielić się z fiskusem

autor: Mariusz Szulc03.09.2014, 07:31; Aktualizacja: 10.09.2014, 14:25
Nie każda rekompensata, którą pracownik otrzyma od szefa, może być zwolniona z podatku

Nie każda rekompensata, którą pracownik otrzyma od szefa, może być zwolniona z podatkuźródło: ShutterStock

Nie każda rekompensata, którą pracownik otrzyma od szefa, może być zwolniona z podatku. Fiskus pobierze go najczęściej od tych wypłacanych na podstawie ugody między stronami. Daniny co do zasady nie trzeba płacić za odszkodowania za wywłaszczenie oraz z ubezpieczeń majątkowych i osobowych.

Czy odszkodowanie od szefa może być z PIT

Pracowałam przez dwa lata w fabryce. Szef zwolnił mnie, ale odwołałam się od tej decyzji do sądu pracy. Podczas rozprawy zawarliśmy ugodę, na mocy której były pracodawca zobowiązał się wypłacić mi odszkodowanie. Nie pobrał od niego zaliczek na podatek. Dziś jednak znajoma księgowa powiedziała, że zrobił błąd i danina fiskusowi się należała. Czy miała rację?

Znajoma słusznie wytknęła błąd pani byłego pracodawcy. Z ustawy o PIT wynika, że przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego. Warunkiem jest, aby miały one swoje źródło w umowie łączącej pracownika i pracodawcę. W praktyce dotyczy to też pieniędzy wypłacanych na mocy ugody sądowej.

Samo odszkodowanie także co do zasady stanowi opodatkowany przychód. Duża część z nich jest jednak wolna od podatku. Dotyczy to m.in. tych, które wypłacane są na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości w nich określonej. Nawet w tym przypadku istnieją jednak niekorzystne dla podatników wyjątki. Jeden z nich mówi o odszkodowaniach i zadośćuczynieniach dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. To ostatnie zastrzeżenie jest bardzo ważne, bo do niego odwołuje się fiskus w podobnych sprawach. Jego zdaniem pieniądze, które otrzymują w sądzie pracownicy, są rekompensatą za wynagrodzenie, którego nie otrzymują z powodu zwolnienia z pracy. Potwierdza to m.in. interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 4 lutego 2014 r. (nr IPTPB1/415-706/13-2/DS.). Organ podatkowy stwierdził wtedy, że skoro odszkodowanie pracownicze wynika jedynie z ugody między stronami, ma charakter czysto umowny, zabezpiecza interesy obu stron, to należy się od niego PIT. Co więcej przypomniał także, że co do zasady wolne od daniny są odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw (taka zasada zawiera wiele wyjątków). Jeśli pracownik i były pracodawca nie zapiszą w ugodzie, że wynagrodzenie wypłacane jest na podstawie przepisów kodeksu pracy, to nie mogą jednak skorzystać także z tej drogi do zwolnienia.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane