Przedsiębiorca ma prawo pomniejszyć przychody o koszty zakwaterowania w miejscu, w którym wykonuje usługi i oddalonym od jego domu – uznał dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy.
Wniosek o interpretację złożył informatyk, który po zarejestrowaniu działalności gospodarczej stał się podwykonawcą firmy zajmującej się wdrażaniem oprogramowania komputerowego na terenie całego kraju. Jeden z projektów był przez dłuższy czas realizowany w miejscowości znajdującej się ponad 500 km od miejsca zamieszkania przedsiębiorcy. Ten więc, aby nie płacić za usługi hotelowe, wynajął tam mieszkanie.
Zapytał izbę skarbową, czy ma prawo zaliczać wydatki na najem do kosztów podatkowych. Argumentował, że są one racjonalne i związane z prowadzoną przez niego działalnością. Podkreślił, że bez ich poniesienia nie mógłby działać jako podwykonawca i w konsekwencji straciłby źródło przychodów.
Zgodziła się z tym izba skarbowa. Podkreśliła jednak, że musi on właściwie udokumentować wydatki. Chodzi nie tylko o faktury lub rachunki wystawione przez właściciela lokalu, ale także o dokumenty potwierdzające świadczenie usług informatycznych w danej miejscowości. To pozwoli stwierdzić, że wynajem mieszkania był celowy i pozostawał w związku z działalnością gospodarczą.
Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 21 sierpnia 2014 r. (nr ITPB1/415-615/14/AK).