statystyki

Tylko nauka i badania nie wymagają rozliczenia z fiskusem

autor: Łukasz Zalewski18.08.2014, 16:00
Organy podatkowe żądają od stypendystów podatku od zwrotu kosztów podróży i pobytu w zagranicznym ośrodku naukowym

Organy podatkowe żądają od stypendystów podatku od zwrotu kosztów podróży i pobytu w zagranicznym ośrodku naukowym

Organy podatkowe żądają od stypendystów podatku od zwrotu kosztów podróży i pobytu w zagranicznym ośrodku naukowym. Uważają, że zwolnione jest tylko samo stypendium

W praktyce chodzi o koszty podróży i pobytu związane z uczestnictwem w różnego rodzaju programach, np. Erasmus, Etiuda itp.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT, jeśli regulamin stypendium uzyskał akceptację właściwego ministra i zostało ono wpisane na listę ministra nauki i szkolnictwa wyższego, to danina się nie należy. Problem tylko w tym, na jaki cel stypendysta dostał pieniądze.

– Część uczelni, podobnie jak organy podatkowe, twierdzi, że środki na pokrycie kosztów stażu oraz podróży są opodatkowane, nawet jeżeli stypendium znajduje się na liście ministra – wskazuje jeden z doktorantów programu NCN Etiuda. Osobiście się z tym nie zgadza – jego zdaniem uczelnie, jako płatnicy, niesłusznie pobierają podatek od dodatkowych kwot refundowanych stypendyście.

Alicja Giebień, konsultant w kancelarii FL Tax – Paweł Fałkowski, Kamil Lewandowski, przyznaje, że przepis mówi o zwolnieniu z podatku stypendiów, a nie wszelkich kwot, które są otrzymywane z tytułu uzyskania statusu stypendysty. Dlatego – co podkreśla – istotne znaczenie ma to, czy środki te są wliczane do kwoty stypendium, czy są wypłacane odrębnie.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • roger(2014-08-18 18:44) Zgłoś naruszenie 00

  hehe, wszystko jest opodatkowane a w dodatku emerytury to raczej mglista przyszlosc, z tego tez powodu z zona zaczelismy oszczedzac na lokatach w Getin, chcemy miec zabezpieczenie i czuc sie pewniej

  Odpowiedz
 • stypendysta(2014-10-02 21:53) Zgłoś naruszenie 00

  Podobno w ubiegłym roku US upomniał się o podatek z Etiudy 1. I doktorant musiał wyłożyć 9000 zł...
  Ja Właśnie dostałem Etiudę 2, mój Instytut chcę odoprowadzić od niej podatek. Czy jest sens upierać się przy rozliczeniu stażu zagranicznego jako delegacje i potem walczyć w sądzie?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane