Jestem studentką ostatniego roku studiów magisterskich i w ramach wolnego czasu udzielam korepetycji. Czy to prawda, że od zarobionych w ten sposób pieniędzy powinnam odprowadzać podatek? – pyta pani Katarzyna.
Udzielanie płatnych korepetycji, choćby tylko jednemu uczniowi raz w miesiącu, rodzi obowiązek rozliczenia się z urzędem skarbowym z uzyskanego dochodu. W zależności od aktywności korepetytorskiej można to zrobić w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej lub działalności wykonywanej osobiście.
Ujmując skrótowo, działalnością gospodarczą jest działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek. Natomiast przychody z działalności wykonywanej osobiście to te uzyskiwane z własnej pracy artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.
Przy rozliczaniu dorywczych zarobków z korepetycji stosuje się raczej zasady działalności wykonywanej osobiście. Aby zajęcie zostało tak zakwalifikowane, powinny cechować je samodzielność (bez posłużenia się pracą innych osób) oraz wykorzystanie własnej wiedzy i umiejętności.
Rozliczając zarobki samemu, wylicza się i wpłaca zaliczkę na podatek dochodowy (po odjęciu 20 proc. kosztów uzyskania przychodu) na rachunek swojego urzędu skarbowego do 20. dnia miesiąca następującego po tym, w którym uzyskało się dochód. Zaliczka na podatek wynosi 18 proc. dochodu (zakładając, że pani Katarzyna ma niskie zarobki, stosuje najniższą stawkę podatkową).
Po zakończeniu roku podatkowego dochód należy wykazać w zeznaniu rocznym PIT-36 lub PIT-37 do 30 kwietnia następnego roku.
Podstawa prawna
Art. 10 ust. 1, art. 13 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361).