Przedsiębiorca, który wznawia działalność gospodarczą, może wybrać ryczałt tylko do 20 stycznia – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Spór dotyczył art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (Dz.U. z 1998 r. nr 144 poz. 930). Przewiduje on dwa terminy na wybór tej formy opodatkowania. Pierwszy odnosi się do przedsiębiorców prowadzących już działalność i upływa 20 stycznia. Drugi dotyczy podmiotów rozpoczynających działalność – muszą oni dokonać wyboru nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Problem polegał na tym, że mężczyzna założył już wcześniej działalność, następnie ją zawiesił, a pierwszy przychód uzyskał dopiero po jej wznowieniu. Uważał, że może wybrać ryczałt do dnia uzyskania pierwszego przychodu. Był zdania, że przed zawieszeniem działalności doszło tylko do jej formalnego zarejestrowania, a prowadzenie nastąpiło w momencie jej wznowienia.
Odmiennego zdania był dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Uznał, że podatnik nie rozpoczyna działalności, tylko podejmuje ją po przerwie i w związku z tym miał czas na złożenie oświadczenia tylko do 20 stycznia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie przyznał rację podatnikowi. Uznał, że skoro osiągnął on pierwszy przychód dopiero po wznowieniu działalności, to podatnik de facto dopiero wtedy ją rozpoczął.
Nie zgodził się z tym NSA i uchylił wyrok sądu I instancji. Orzekł, że wznowienie działalności nie oznacza ponownego jej rozpoczęcia, bo rozpocząć działalność można tylko raz. Podatnik ją kontynuował i dlatego musiał respektować termin 20 stycznia – stwierdził NSA.
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 1 lipca 2014 r., sygn. akt II FSK 1904/12. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia