statystyki

Jakie pomyłki w fakturach kwestionuje fiskus

autor: Tomasz Krywan07.07.2014, 16:00
Urzędnik, szpieg

Urzędnikźródło: ShutterStock

Na pewno nie wszystkie. Dopuszcza błędy mniejszej wagi, dotyczące np. identyfikacji podmiotu bądź przedmiotu transakcji. W takich przypadkach prawo do odliczenia podatku naliczonego nie przepada.

Przy wystawianiu faktur podatnicy często popełniają błędy. Część z nich jest nieistotna, ale niektóre mogą narazić wystawców na odpowiedzialność karną skarbową, jak również wyłączyć możliwość odliczenia podatku naliczonego z tych faktur przez nabywców.

Mniejsza waga

Przed ujawnieniem najczęściej popełnianych błędów wskazać należy, że nie wszystkie uniemożliwiają odliczanie podatku naliczonego z zawierających te błędy faktur. Jak bowiem wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 27 lutego 2008 r. (sygn. akt I SA/Łd 1136/07), „pozbawienie podatnika prawa do odliczenia dotyczyć może jedynie takich wad i braków faktury, które wyłączają identyfikację podmiotów oraz przedmiotu transakcji, jak również ustalenie poprawności określenia podatku od wartości dodanej. Powyższe uwagi pozwalają na sformułowanie tezy, iż wady faktury muszą być na tyle poważne, aby wykluczały możliwość traktowania tego dokumentu jako faktury VAT”.

Błędy, które nie dyskwalifikują faktur jako dokumentów stanowiących podstawę do odliczenia podatku naliczonego, nazywane są błędami mniejszej wagi. Jak czytamy w interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11 października 2012 r. (nr IPPP2/443-777/12-2/KOM), „o prawidłowości faktur VAT wystawianych i otrzymywanych przez podatników powinny decydować przede wszystkim ustalenia, czy dokumenty te potwierdzają rzeczywiste transakcje handlowe, a zatem jeżeli w fakturach dokumentujących transakcje występują tzw. wadliwości mniejszej wagi, należy uznać, że nie ma podstawy do kwestionowania faktur VAT wyłącznie z powodu wspomnianych braków mających charakter wadliwości mniejszej wagi. Są to tego rodzaju wadliwości, które, co prawda powodują, że faktura nie odpowiada wymogom określonym w przepisach, jednakże same w sobie nie wpływają one na przedmiot i podstawę opodatkowania”. Katalog takich błędów jest katalogiem otwartym.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane