statystyki

Zapisy w księgach rachunkowych nie mają wpływu na sposób rozliczenia z fiskusem

autor: Magdalena Mucha-Prymas18.06.2014, 00:00; Aktualizacja: 18.06.2014, 08:59
Podobnego zdania był Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną izby.

Podobnego zdania był Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę kasacyjną izby.źródło: ShutterStock

Użyte w ustawie o CIT pojęcie „dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych” wskazuje datę powstania kosztu podatkowego, a nie sposób, w jaki dany wydatek powinien zostać rozliczony – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która potrzebowała przyłączenia swojej sieci gazowej do sieci gazowej operatora gazociągu. W takiej sytuacji wszelkie prace i koszty związane z wykonaniem przyłącza ponosi operator, a wartość przyłącza stanowi dla niego środek trwały. Spółka natomiast musiałaby uiścić opłatę przyłączeniową.

W związku z tym spółka spytała izbę skarbową, czy może zaliczyć tę opłatę jednorazowo do kosztów podatkowych, czyli w momencie, w którym ureguluje całą należność. Istotny w sprawie był fakt, że dla celów bilansowych spółka rozliczała ten wydatek w czasie.

Spółka uważała, że opłata przyłączeniowa jest kosztem pośrednio związanym z przychodami i podlega rozliczeniu jednorazowo w dniu poniesienia. Twierdziła, że wprawdzie w definicji dnia poniesienia (moment zaksięgowania kosztu w księgach) ustawa podatkowa odnosi się do przepisów ustawy o rachunkowości, ale tylko po to, by podkreślić, że kosztem podatkowym może być wydatek, który stanowi u podatnika koszt księgowy. Nie oznacza to natomiast obowiązku rozliczania kosztów pośrednich według przepisów ustawy o rachunkowości – uważała spółka.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane