statystyki

Zakład w świetle umów o unikaniu podwójnego opodatkowania

autor: Mariusz Szulc24.06.2014, 07:30; Aktualizacja: 24.06.2014, 09:05
Anna Pikulska radca prawny, menedżer w MDDP

Anna Pikulska radca prawny, menedżer w MDDPźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: mat prasowe

Przedsiębiorcy handlujący z zagranicznymi kontrahentami muszą szczególną uwagę zwrócić na treść zawartych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Takie porozumienia oparte są, co do zasady, na Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatków od dochodu i majątku. Ta zaś w swoim art. 5 wprowadziła m.in. pojęcie zakładu. Art. 7 konwencji potwierdza natomiast, że jeśli na terytorium danego państwa istnieje zakład, to może ono opodatkować uzyskany przez niego dochód.

Umowne definicje

Zgodnie z art. 5 ust. 1 Modelowej Konwencji OECD zakładem jest stała placówka, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza przedsiębiorstwa. Art. 5 ust. 2 precyzuje, że chodzi w szczególności o siedzibę zarządu przedsiębiorstwa, jego filię, biuro, zakład fabryczny, warsztat, kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu, kamieniołom albo każde inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych. Takie wyliczenie jest jedynie przykładowe i nie tworzy zamkniętego katalogu.

Art. 5 ust. 3 odnosi się do kwestii prac budowlanych prowadzonych w innym państwie. Stanowią one zakład tylko wtedy, gdy trwają dłużej niż 12 miesięcy.

Z art. 5 ust. 5 wynika natomiast, że zakład powstaje przez działalność zależnego agenta, który działa w imieniu danego przedsiębiorcy i podpisuje za niego umowy handlowe. Wyjątkiem jest sytuacja, w której świadczy on działalność opisaną w art. 5 ust. 4. Przepis ten doprecyzował, kiedy zakład nie powstanie. Chodzi przede wszystkim o utrzymywanie placówek służących wyłącznie do składowania, wystawiania lub wydawania towarów należących do przedsiębiorstwa. Zakład nie powstanie także wtedy, gdy firma utrzymuje placówkę z towarami tylko po to, aby zostały przerobione przez inne przedsiębiorstwo, albo gdy placówka służy wyłącznie do zakupu danych dóbr, zbierania informacji dla przedsiębiorstwa lub wyłącznie w celu prowadzenia działalności o charakterze przygotowawczym lub pomocniczym.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane