statystyki

Akcyza od spirytusu w cukierkach w trybunale

autor: Patrycja Dudek23.06.2014, 09:30; Aktualizacja: 23.06.2014, 09:43
Alkohol

Dyrektywa zasadniczo zwalnia z daniny alkohol etylowy używany do produkcji spożywczej, jeśli jego zawartość w produktach nie przekracza dopuszczalnych normźródło: ShutterStock

Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie, czy polscy producenci wyrobów cukierniczych muszą uzyskiwać dodatkowo decyzję naczelnika urzędu celnego o dopuszczalnej normie zużycia alkoholu.

Problem powstał podczas kontroli celnej przeprowadzanej u podatniczki, która używała alkoholu do produkcji wyrobów cukierniczych. Nie przekraczała dopuszczalnych norm zawartości alkoholu w produktach. Zarzucono jej jednak, że nie ma decyzji naczelnika urzędu celnego o dopuszczalnej normie zużycia napojów alkoholowych. Odmówiono jej więc prawa do zwolnienia i wymierzono podatek.

Kobieta odwoływała się od tej decyzji, na skutek czego dyrektor izby celnej zmniejszył jej wysokość podatku. Wziął pod uwagę rzeczywiste zużycie alkoholu, a nie wielkość jego nabycia. Nie satysfakcjonowało to jednak podatniczki, dlatego złożyła skargę do WSA w Szczecinie.

Nie zgadzała się z celnikami, że warunkiem zwolnienia jest uzyskanie decyzji naczelnika urzędu celnego.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane