statystyki

Urząd zalicza nadpłatę na poczet rat podatku

autor: Łukasz Zalewski18.06.2014, 07:35; Aktualizacja: 18.06.2014, 09:02
Pieniądze

Wyrok dotyczy spółki, u której powstała nadpłata w podatku od nieruchomości.źródło: ShutterStock

Jeśli nie upłynęły jeszcze terminy płatności kolejnych rat daniny od nieruchomości, mamy do czynienia z bieżącym zobowiązaniem – orzekł WSA w Gdańsku.

Wyrok dotyczy spółki, u której powstała nadpłata w podatku od nieruchomości. Prezydent miasta zaliczył ją na poczet bieżących rat podatku od nieruchomości (do końca bieżącego roku). Spółka się z tym nie zgodziła. Twierdziła, że rata podatku od nieruchomości nie jest zobowiązaniem bieżącym, bo nie stała się jeszcze wymagalna – spółka miała obowiązek jej zapłaty dopiero w przyszłości. W efekcie prezydent nie mógł zaliczyć nadpłaty na poczet spłaty kolejnych rat.

Sąd przyznał rację organowi podatkowemu. Wyjaśnił, że zgodnie z art. 76 par. 1 ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę określonych w decyzji określającej ich wysokość oraz bieżących zobowiązań podatkowych. Dopiero gdyby ich nie było, są zwracane z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane