statystyki

Sprzedaż swojego wizerunku można rozliczyć w ramach firmy

autor: Mariusz Szulc17.06.2014, 06:50; Aktualizacja: 17.06.2014, 09:04
Podatki

To dobra wiadomość dla osób, które w przeciwnym razie, z racji swoich wysokich zarobków, musiałyby zapłacić podatek według stawki 32 proc.źródło: ShutterStock

Podatnik, który występuje w reklamach, może zapłacić podatek jak z działalności gospodarczej, czyli np. według liniowej stawki 19 proc.

Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytania DGP w tej sprawie. To dobra wiadomość dla osób, które w przeciwnym razie, z racji swoich wysokich zarobków, musiałyby zapłacić podatek według stawki 32 proc. Tak właśnie często interpretują sprzedaż wizerunku izby skarbowe. Uważają, że wynagrodzenie z tego tytułu można rozliczyć tylko jako przychód z praw majątkowych. Czyli według skali podatkowej ze stawkami: 18 proc. i 32 proc.

Takie stanowisko zaprezentował niedawno m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 20 maja br. (nr ITPB1/415-194/14/PSZ). Chodziło o znanego siatkarza. Większa część jego wynagrodzenia pochodziła ze świadczenia usług sportowych i dla celów podatkowych była kwalifikowana jako przychód z działalności wykonywanej osobiście. Co do tego nie ma już kontrowersji, bo w interpretacji ogólnej z 22 maja 2014 r. (nr DD2/033/30/KBF/14/RD-47426) minister finansów potwierdził, że sportowcy, artyści, naukowcy, dziennikarze mogą rozliczać swoje przychody w ramach działalności gospodarczej, o ile ją prowadzą.

Niekorzystne interpretacje

Siatkarz postanowił zarabiać także na udostępnianiu swojego wizerunku, np. w reklamach. We wniosku o interpretację wyjaśnił, że do tej pory na jego wizerunku zarabiał tylko jego klub, zgodnie z art. 81 ust. 2 pkt 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.). Z przepisu tego wynika możliwość wykorzystywania wizerunku osoby powszechnie znanej w związku z pełnieniem funkcji m.in. zawodowych, bez jej zgody.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane