statystyki

U księgowej od sierpnia można będzie pracować bez uprawnień

autor: Agnieszka Pokojska12.06.2014, 07:22; Aktualizacja: 12.06.2014, 09:32
Obecnie biura muszą zatrudniać osobę z certyfikatem księgowego albo z tytułem doradcy podatkowego bądź biegłego rewidenta

Obecnie biura muszą zatrudniać osobę z certyfikatem księgowego albo z tytułem doradcy podatkowego bądź biegłego rewidentaźródło: ShutterStock

Od 10 sierpnia 2014 r. w biurach rachunkowych będą mogły pracować osoby bez żadnych uprawnień. Wystarczy, że będą miały pełną zdolność do czynności prawnych i nie były karane m.in. za przestępstwa skarbowe.

Tego dnia wchodzi w życie opublikowana właśnie ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych.

Obecnie biura muszą zatrudniać osobę z certyfikatem księgowego albo z tytułem doradcy podatkowego bądź biegłego rewidenta. Po wejściu w życie nowych przepisów certyfikat nie będzie już wydawany.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Tina(2014-06-12 08:49) Zgłoś naruszenie 00

  Autor artykułu nie wie co pisze. To Właściciel biura musiał mieć uprawnienia a nie pracownik. Co za bzdury wypisujecie!

  Odpowiedz
 • j.(2014-06-13 08:14) Zgłoś naruszenie 00

  Oczywiscie, że tytuł powinien brzmieć: "Biuro rachunkowe od sierpnia można będzie otworzyć bez uprawnień". Ja mam tzw, certyfikat, ale zmianę popieram, bo od lat nie pracuję w księgowości i obecnie nie byłbym w stanie tego robić. Z drugiej strony są osoby, które nie mają żadnego certyfikatu, ale siedzą w tym na co dzień i są na bieżąco. Niech pracują i zarabiają, a rynek zweryfikuje, kto jest dobry. Zresztą egazmin, który zdawałem na ten certyfikat zdałem bez problemu po kilku dniach przygotowań, ale jego tematyka nijak się nie miała do praktycznych potrzeb. Dobra deregulacja!

  Odpowiedz
 • ja(2014-06-12 13:19) Zgłoś naruszenie 00

  do Tina
  Poczytaj ustawę, a potem wypisuj bzdury.

  Odpowiedz
 • brzoza(2014-06-13 13:11) Zgłoś naruszenie 00

  Naszą firmę rozlicza księgowa, która ma certyfikat i wie dla siebie i wklepuje te fakturki i program robi resztę .

  Jednak nie nadaję się na księgową do firmy, która ogarnia wszystko.

  Odpowiedz
 • And(2014-06-12 16:30) Zgłoś naruszenie 00

  Właśnie- tzn,do tej pory jest tak, że biuro rachunkowe (właściciel) musi posiadać uprawnienia natomiast pracownicy nie muszą albo właściciel nie posiada uprawnień ale zatrudnia osobę z certyfikatem czyli z uprawnieniami.
  Ale to już ostatnie tygodnie takiego stanu prawnego, Od 10 sierpnia biuro rachunkowe będzie mógł otworzyć każdy, nie będzie już żadnych uprawnień,certyfikatów itp. Jedynymi warunkami będzie: zdolność do czynności prawnych, niekaralność skarbowo-gospodarcza i wykupienie polisy OC ale tylko dla pełnej księgowości natomiast dla usługowego prowadzenia tylko KPiR i ryczałtu polisa też nie będzie obowiązkowa (tak wynika co do tych polis z ostatnich wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów).

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane