statystyki

Usługi holowania służbowego samochodu też z 50-proc. odliczeniem VAT

autor: Agnieszka Pokojska20.05.2014, 07:25; Aktualizacja: 20.05.2014, 08:46
kredyt samochodowy-motoryzacja-kluczyki

Samochódźródło: ShutterStock

Fiskus może zakwestionować pełne odliczenie VAT od usług holowania służbowego samochodu osobowego użytkowanego również do celów prywatnych – wynika ze stanowiska Ministerstwa Finansów przesłanego redakcji DGP.

Od 1 kwietnia, aby odliczyć 100 proc. podatku od kupionego samochodu osobowego oraz wydatków eksploatacyjnych z nim związanych, podatnik musi udowodnić, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. W tym celu należy m.in. złożyć w urzędzie informację VAT-26 i prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Gdy auto użytkowane jest do celów mieszanych, czyli również prywatnych, można odliczyć tylko połowę podatku.

Ograniczenie to dotyczy również paliw, oleju i gazu, usług naprawy lub konserwacji oraz „innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów” (art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT; Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).

Ponieważ katalog wydatków jest otwarty, powstaje wiele wątpliwości, które wydatki związane z autami podlegają ograniczonemu odliczeniu. Problem dotyczy m.in. faktur za usługi holowania służbowego samochodu osobowego.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Zbigniew Błaszczyk(2014-05-20 11:55) Zgłoś naruszenie 00

    Użyte przez autorkę sformułowanie: "użytkowanego również do celów prywatnych" jest błędne. Samochód, przy nabyciu i użytkowaniu którego przysługuje prawo do odliczenia 50% podatku wykazanego na fakturze (zgodnie z art. 86a ustawy jest to w 100% podatek naliczony), to samochód w pełni służbowy. Fakt, że podatnik nie korzysta z odliczenia całego podatku wykazanego na fakturze wynika z tego, że podatnik nie spełnia (z własnej woli) wszystkich rygorystycznych uwarunkowań nałożonych przez ustawodawcę. prywatne wykorzystanie tego samochodu podlega dalszemu opodatkowaniu.

    Odpowiedz
  • pep(2014-05-23 15:45) Zgłoś naruszenie 00

    chyba nie do końca podlega dalszemu opodatkowaniu - art. 8 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane