statystyki

Usługi holowania służbowego samochodu też z 50-proc. odliczeniem VAT

autor: Agnieszka Pokojska20.05.2014, 07:25; Aktualizacja: 20.05.2014, 08:46
kredyt samochodowy-motoryzacja-kluczyki

Samochódźródło: ShutterStock

Fiskus może zakwestionować pełne odliczenie VAT od usług holowania służbowego samochodu osobowego użytkowanego również do celów prywatnych – wynika ze stanowiska Ministerstwa Finansów przesłanego redakcji DGP.

Od 1 kwietnia, aby odliczyć 100 proc. podatku od kupionego samochodu osobowego oraz wydatków eksploatacyjnych z nim związanych, podatnik musi udowodnić, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. W tym celu należy m.in. złożyć w urzędzie informację VAT-26 i prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Gdy auto użytkowane jest do celów mieszanych, czyli również prywatnych, można odliczyć tylko połowę podatku.

Ograniczenie to dotyczy również paliw, oleju i gazu, usług naprawy lub konserwacji oraz „innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów” (art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT; Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).

Ponieważ katalog wydatków jest otwarty, powstaje wiele wątpliwości, które wydatki związane z autami podlegają ograniczonemu odliczeniu. Problem dotyczy m.in. faktur za usługi holowania służbowego samochodu osobowego.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Zbigniew Błaszczyk(2014-05-20 11:55) Zgłoś naruszenie 00

    Użyte przez autorkę sformułowanie: "użytkowanego również do celów prywatnych" jest błędne. Samochód, przy nabyciu i użytkowaniu którego przysługuje prawo do odliczenia 50% podatku wykazanego na fakturze (zgodnie z art. 86a ustawy jest to w 100% podatek naliczony), to samochód w pełni służbowy. Fakt, że podatnik nie korzysta z odliczenia całego podatku wykazanego na fakturze wynika z tego, że podatnik nie spełnia (z własnej woli) wszystkich rygorystycznych uwarunkowań nałożonych przez ustawodawcę. prywatne wykorzystanie tego samochodu podlega dalszemu opodatkowaniu.

    Odpowiedz
  • pep(2014-05-23 15:45) Zgłoś naruszenie 00

    chyba nie do końca podlega dalszemu opodatkowaniu - art. 8 ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane