statystyki

Kilka miejsc parkingowych to problem z odliczeniem VAT

autor: Agnieszka Pokojska05.06.2014, 07:11; Aktualizacja: 05.06.2014, 08:43
Parking

Parkingźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca nie może odjąć całego VAT od ceny miejsca postojowego, na którym stawia samochód wykorzystywany zarówno w celach firmowych, jak i prywatnych. A co w sytuacji, gdy parkują tu także klienci firmy?

W odpowiedzi na pytanie DGP Ministerstwo Finansów potwierdziło, że wydatek na zakup miejsca parkingowego zalicza się do wydatków związanych z używaniem pojazdu, o których mowa w art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT. Chcąc odliczyć 100 proc. podatku zawartego w cenie wykupionego miejsca, podatnik musiałby udowodnić, że wykorzystuje pojazd wyłącznie do działalności gospodarczej. W tym celu musiałby m.in. złożyć informację VAT-26 i prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.

Problem powstaje przy rozliczaniu VAT od kupionych kilku miejsc parkingowych w celu parkowania na nich zarówno aut z pełnym odliczeniem VAT, jak i z częściowym, a także z przeznaczeniem, że będą tu parkować także klienci firmy. W takiej sytuacji – według resortu – sposób rozliczenia podatku będzie zależał od właściwego przyporządkowania ponoszonych wydatków.

Co to oznacza w praktyce? Według Jarosława Ferdyna, doradcy podatkowego w Grupie Gumułka, podatnik musi ustalić, w jakim zakresie poniesiony wydatek dotyczy aut wykorzystywanych do użytku mieszanego (tu odliczeniu podlegałoby 50 proc.), a w jakim przeznaczonych tylko do działalności gospodarczej i aut klientów (pełne odliczenie).

Jeśli faktura np. za zakup czy najem opiewa na całą należność za wszystkie miejsca parkingowe, a do samochodów z ograniczonym prawem do odliczenia VAT nie jest przyporządkowane (zastrzeżone) konkretne miejsce (określona liczba miejsc), to w praktyce nie sposób ustalić, w jakim zakresie wydatek ten powinien dotyczyć tej kategorii pojazdów.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane