Podatnik, który odjął tylko połowę podatku przy zakupie samochodu, może dokonywać odpisów w całości. Potwierdził to resort finansów w odpowiedzi na pytanie DGP.
Minister finansów zmieni interpretacje indywidualne w tej kwestii, jeśli stwierdzi w nich nieprawidłowości.
Pytanie zadaliśmy w związku z obowiązującą od 1 kwietnia 2014 r. zasadą, że prawo do pełnego odliczenia VAT przysługuje tylko wtedy, gdy pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Wielu podatników – z obawy przed niespełnieniem tego warunku – wybiera odliczenie 50-proc., co zresztą jest po myśli fiskusa. Resort finansów wielokrotnie przestrzegał podatników przed pochopnym odliczaniem podatku w 100 proc.
Powstało jednak pytanie, co w takim razie z amortyzacją. Czy odliczając połowę VAT, przedsiębiorca nie przyznaje się tym samym do tego, że nie wykorzystuje auta wyłącznie do działalności gospodarczej? Czy zatem ma nadal prawo, by go amortyzować?
Bez wykorzystania prywatnego
Pytanie to nie było nieuzasadnione. W interpretacji z 21 lutego 2013 r. dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził, że: „korzystając z samochodu osobowego do celów prywatnych, wnioskodawczyni nie będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych, gdyż jednym z zasadniczych warunków dokonywania odpisów amortyzacyjnych od samochodu osobowego stanowiącego środek trwały w działalności gospodarczej jest wykorzystywanie go wyłącznie na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą” (nr ITPB1/415-1261/12/WM).
Podobne wnioski płynęły także z wcześniejszych interpretacji organów podatkowych, np. dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 30 września 2013 r. (nr IPTPB1/415-472/13-3/KO). Dyrektor stwierdził w niej, że ustawodawca nie dopuszcza możliwości wykorzystywania do celów prywatnych samochodu wprowadzonego do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Dodał, że skoro samochód osobowy jest wykorzystywany zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych, to nie stanowi tym samym środka trwałego. Zatem podatnik nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od tego auta.
Także w celach osobistych
Wątpliwości w tym zakresie rozwiewa odpowiedź MF na pytanie DGP. Resort wyjaśnił, że jeżeli samochód osobowy spełnia definicję środka trwałego (art. 22a ustawy o PIT, art. 16a ustawy o CIT), podatnik ma prawo wprowadzić go do ewidencji środków trwałych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych, niezależnie od tego, w jakiej części (100 proc. czy 50 proc.) odliczył VAT przy zakupie tego samochodu.
Resort przypomniał, że jeżeli wydatek związany z używaniem samochodu osobowego spełnia warunki określone w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT (odpowiednio art. 15 ust. 1 ustawy o CIT), stanowi on koszt uzyskania przychodu wraz z podatkiem VAT w tej części, w jakiej podatnikowi nie przysługiwało odliczenie od podatku należnego, zgodnie z odrębnymi przepisami.
Dodał, że dla ustalenia wartości początkowej nabytego odpłatnie samochodu osobowego cenę nabycia pomniejsza się o VAT, z wyjątkiem przypadków gdy VAT nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług (art. 22g ust. 3 ustawy o PIT, art. 16g ust. 3 ustawy o CIT).