statystyki

Wpłaty na ZFŚS to koszt pracodawcy

autor: Magdalena Majkowska19.05.2014, 10:30; Aktualizacja: 19.05.2014, 10:54
pieniądze-finanse-budżet

Działalność socjalna to jeden z ważniejszych obszarów funkcjonowania niemal każdego przedsiębiorstwa zatrudniającego pracowników.źródło: ShutterStock

Do końca maja zakłady pracy muszą przekazać na wyodrębniony rachunek zakładowego funduszu świadczeń socjalnych trzy czwarte wartości odpisu podstawowego. Niedotrzymanie tego terminu nie przekreśla możliwości ujęcia w kosztach uzyskania przychodów.

Działalność socjalna to jeden z ważniejszych obszarów funkcjonowania niemal każdego przedsiębiorstwa zatrudniającego pracowników. Odpowiednie „zaplecze socjalne” to także kryterium coraz częściej brane pod uwagę przy wyborze miejsca pracy. Jeśli oferta socjalna danego pracodawcy jest bogata, jest on bardziej konkurencyjny na rynku pracy. Organizowanie oraz realizacja działalności socjalnej jest też regulowane ustawowo, a jej finansowy (kosztowy) charakter sprawia, że nie jest obojętna podatkowo.

U pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników (stan na 1 stycznia danego roku) musi działać zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (dalej: ZFŚS). W zakładach pracy ze sfery budżetowej taki obowiązek istnieje bez względu na liczbę zatrudnionych. Pozostali pracodawcy mogą tworzyć ZFŚS na zasadzie dobrowolności (jeśli tego nie robią – powinni wypłacać pracownikom świadczenie urlopowe).

Fundusz przeznaczony jest na finansowanie działalności socjalnej, na rzecz osób uprawnionych. Ich grono każdy pracodawca określa indywidualnie ustalając odpowiednie kryteria. Natomiast działalność socjalną, na potrzeby stosowania przepisów o ZFŚS, ustawodawca definiuje. Chodzi tu o usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi (w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach). Jest to również udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Oprócz tak rozumianej działalności socjalnej, ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca może również dofinansować tworzenie zakładowych żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego.

To, w jaki sposób zorganizować fundusz oraz gospodarować jego środkami, reguluje ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 592 ze zm.). ZFŚS tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Jego wysokość kształtuje się różnie [patrz ramka], w zależności od warunków pracy, tego, czy pracodawca zatrudnia pracowników młodocianych (art. 5 ust. 1–3 ustawy o ZFŚS). Przepisy określają też fakultatywne zwiększenia odpisu podstawowego, w tym na każdego pracownika niepełnosprawnego, czy emerytów, nad którymi pracodawca sprawuje opiekę socjalną (art. 5 ust. 4–5a ustawy o ZFŚS).


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane