statystyki

Jakie podatki rozliczają menedżerowie

autor: Mariusz Szulc19.05.2014, 07:15; Aktualizacja: 10.09.2014, 14:52
praca, szef, firma

Pracodawcom może zależeć na tym, aby menedżer, który zarządza przedsiębiorstwem, rozliczał się z fiskusem jako podatnik daniny od towarów i usług.źródło: ShutterStock

Właściciele większych firm nierzadko zatrudniają do kierowania nimi menedżerów i innych specjalistów. I zazwyczaj sporo za to płacą. Z kolei zarządzający muszą się rozliczyć z fiskusem, niestety – na zasadach, które nie są dla nich zbyt korzystne.

Osoba zatrudniona na kontrakcie menedżerskim to często jednocześnie zarejestrowany przedsiębiorca, który chciałby wszystkie przychody, także te z kontraktu, uwzględniać w ramach działalności gospodarczej. Z przepisów jasno jednak wynika, że nie ma do tego prawa. Potwierdzają to zarówno interpretacje fiskusa, jak i wyroki sądów administracyjnych.

Bierze się to z tego, że ustawa o PIT jako dwa odrębne źródła przychodów wskazuje: pozarolniczą działalność gospodarczą oraz działalność wykonywaną osobiście.

Do tej drugiej kategorii zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 7 i pkt 9 zalicza się: wynagrodzenie uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze (w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej), a także przychody osób, które niezależnie od sposobu ich powoływania należą do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Specjaliści próbowali omijać te regulacje przez zakładanie tzw. osobowych spółek menedżerskich, które świadczyły usługi zarządzania przedsiębiorstwami za pośrednictwem swoich wspólników – osób fizycznych. Uważali, że skoro to spółka niemająca osobowości prawnej prowadzi w takiej sytuacji działalność gospodarczą, to zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy o PIT przychody wspólnika z udziału w niej należy uznać za pochodzące z firmy. To oznacza np. możliwość ich rozliczania według 19 - proc. stawki liniowej. Problem doczekał się rozstrzygnięcia 26 kwietnia 2010 r. w formie uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. akt II FPS 10/09). Sąd kasacyjny potwierdził, że przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze są przychodami z działalności wykonywanej osobiście – także jeśli wspomniane umowy są zawierane w ramach prowadzonej przez podatnika firmy i nawet wówczas gdy jest on wspólnikiem w spółce niemającej osobowości prawnej.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane