statystyki

Jak rozliczyć w VAT nieodpłatne przekazanie towarów

autor: Łukasz Zalewski05.05.2014, 07:20; Aktualizacja: 05.05.2014, 08:49
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Prezenty o wartości do 10 zł i próbki nie są opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Przekazanie jednej osobie w ciągu roku towarów o łącznej wartości nie większej niż 100 zł też nie łączy się z obowiązkiem odprowadzenia VAT, o ile firma prowadzi ewidencję obdarowanych. Materiały reklamowe lub informacyjne można udostępniać bez podatku, o ile nie mają walorów użytkowych albo spełniają definicję próbki lub prezentu o małej wartości.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.), dostawą opodatkowaną jest również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych podwładnych, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;

2) wszelkie inne darowizny – jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane