Parlament Europejski osiągnął porozumienie z państwami członkowskimi w sprawie dyrektywy o e-fakturach w zamówieniach publicznych. Ma ona przyczynić się do znacznych oszczędności i ułatwić funkcjonowanie zarówno rządom, jak i przedsiębiorstwom działającym na unijnym rynku.

Projekt dyrektywy o e-fakturach w zamówieniach publicznych Komisja Europejska przedstawiła w połowie zeszłego roku. Zaproponowała w nim ustanowienie wspólnej europejskiej normy w tym zakresie. Jeśli przepisy wejdą w życie, wszystkie e-faktury zgodne z unijnymi standardami będą musiały być akceptowane przez organy publiczne w całej Europie.

„E-fakturowanie jest ważnym krokiem w kierunku elektronicznego obiegu dokumentów w administracji publicznej - jednego z priorytetów agendy cyfrowej - i może przynieść znaczące korzyści zarówno gospodarce, jak i środowisku” - napisał unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier.

Zobacz, jak wystawiać faktury w 2014 roku>>

Reklama

Bruksela szacuje, że upowszechnienie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych w całej Unii oznacza oszczędności w wysokości ponad 2 miliardów euro.

Dzisiejsze porozumienie musi być jeszcze formalnie przyjęte przez państwa członkowskie oraz Parlament Europejski na sesji plenarnej.