Przedsiębiorcy panikują przed 1 października. Od tego bowiem dnia muszą wystawiać paragony zgodnie z nowymi wymogami określonymi w rozporządzeniu ministra finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. poz. 363).

Chodzi o konieczność umieszczania na tym dokumencie nazw pozwalających na jednoznaczną identyfikację towarów lub usługi. Regulacje wzbudzały wiele emocji zanim jeszcze zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw (w marcu 2013 r.). Przez wiele miesięcy toczyły się dyskusje jak szczegółowa nazwa powinna znaleźć się na paragonie. Część zainteresowanych – aby wypełnić nowe wymogi - kupiła nawet drukarki fiskalne, część jeszcze się nad tym zastanawia.

Maciej Grabowski, wiceminister finansów w rozmowie z DGP uspokaja, że nie ma potrzeby wymieniać starej kasy. Wystarczy dostosować ją do nowych wymogów na tyle na ile pozwalają jej warunki techniczne. Przedsiębiorcy nie muszą się też obawiać kar jeżeli ewentualne błędy nie będzie się wiązały z zastosowaniem złych stawek VAT i zaniżeniem podatku.

Czytaj więcej w jutrzejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej i na stronie www.gazetaprawna.pl