Jeśli festyn gminny organizuje jednostka samorządu terytorialnego w ramach swoich zadań publicznych, to nie działa jako podatnik VAT - mówi Joanna Wrembel.
Organizacja imprez plenerowych, takich jak dożynki, może być dla samorządów problematyczna. Podczas takich obchodów sprzedawane są różnego rodzaju produkty wytwarzane przez osoby działające na rzecz sołectw, rad przedszkoli, rad szkół, kół gospodyń wiejskich i innych podmiotów działających na rzecz integracji społecznej. Istnieją wątpliwości chociażby co do konieczności opodatkowania tej sprzedaży.
W wielu przypadkach można korzystać ze zwolnienia z podatku. Jest tak przykładowo, gdy dochody z takiej sprzedaży uzyskują osoby prawne, np. stowarzyszenia czy fundacje, których celem statutowym jest m.in. działalność kulturalna, w zakresie dobroczynności, kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska czy też wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę. Oczywiście dotyczy to tej części dochodów, która przeznaczona jest na wspomniane cele. Wynika to z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 z późn. zm.).
Pozostało
91%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Powiązane
-
Poseł PiS: Przepisy dot. produktów gospodyń niedostosowane do polskich warunków
-
Prezydent podpisał ustawę umożliwiającą tzw. sprzedaż bezpośrednią: To kamień milowy dla rolników
-
PIT: Ryczałt dla rolników ma ograniczyć szarą strefę Od przyszłego roku rolnicy będą mogli sprzedawać przetworzone wyroby, np. dżemy,...
Reklama