Gminy zaglądają do kieszeni mieszkańców. Chcą kilkakrotnie podnieść podatek od nieruchomości

autor: Tomasz Żółciak17.07.2013, 06:57; Aktualizacja: 17.07.2013, 08:07
Dziś podatek za 1 mkw. powierzchni użytkowej to 0,73 zł. Gminy chciałyby podnieść go kilkakrotnie

Dziś podatek za 1 mkw. powierzchni użytkowej to 0,73 zł. Gminy chciałyby podnieść go kilkakrotnieźródło: ShutterStock

Samorządy nie ustają w próbach zwiększenia wpływów do swoich budżetów – tym razem przymierzają się do podniesienia podatków od nieruchomości. Nie udało się z katastralnym, więc próbują zarobić w inny sposób.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (50)

  • Hanna Mazek z Otwocka(2013-07-17 09:55) Zgłoś naruszenie 00

    No tak, niedługo przyjdzie nam mieszkać pod mostem, tu najbliżej przenieść łózka. Czarna rozpacz, mąż spłaca kredyt - na zakup maszyn. Po blisko 40 latach pracy w XI 2012r znalazł się na bruku.Kto przyjmie go do pracy???
    To ma kulę u nogi, przez kredyt słabo sypia. Kredyt rzecz święta, a gdzie dalsze opłaty, za piwnicę też ma płacić podatek?. Jest u kresu sił , dziwne że ludzie mogą nie doczekać emerytury Jak żyć nam niewolnikom?To nie jest dobrze, złodziej spokojniej żyje od nas.

    Odpowiedz
  • genzo plus(2013-07-28 17:48) Zgłoś naruszenie 00

    zajrzyjcie jak gminy gospodaruja mieniem mieszkancow! moze otworzycie sejf, ktory zaspokoi te zlodziejskie hieny!

    ene due rabe zjadl Tadeusz zabe... zabawa to nie tylko niesprawiedliwosc to po prostu okradanie nas wszystkich w imie "prawa" - jak za czasow czarnego niewolnictwa w Ameryce - a moze i gorzej! - i interesik sie kreci!!! a co ich to, ze na bruk, to ich i jeszcze czyjes.

    Odpowiedz
  • rr(2016-03-04 01:16) Zgłoś naruszenie 00

    Rzeka pieniedzy plynie w strone kleru i nikogo to nie boli.

    Odpowiedz
  • Polak-biedak(2013-07-18 21:45) Zgłoś naruszenie 00

    Gminy chcą kilkakrotnie podnieść już i tak wygórowany podatek od nieruchomości??? Gdy ludzie nie mają już co do gara włożyć???
    Szok i wielki skandal!!!

    Odpowiedz
  • Mieszczuch a obecnie wsiok(2013-07-17 10:36) Zgłoś naruszenie 00

    Ewka !!! ukrylas sie pod ksywa Kleopatra i znow wyrzygalas z siebie
    duzo jadu na chlopstwo!!!Jak ich zabraknie w tym kraju to niedlugo
    bedziesz jadla koszerna zywnosc sprowadzona z Izraela,a to jajka,
    mlode i stare ziemniaki,wolowine,pomarancze i cytryny i wiele innych
    produktow jak to sie dzieje obecnie.Wokol miast powstana fawele
    na wzor poludniowoamerykanskich,kiedy to biedota ze wsi ruszy do miast.!!!I nie bedziesz mogla spokojnie dojechac do banku w ktorym
    pracujesz,bo zostaniesz ograbiona po drodze!!!I na co ci wywolywac
    wilka z lasu.Siedz cicho i produkuj pieniadze zza biurka . Amen !!!

    Odpowiedz
  • rolnik(2013-07-17 10:48) Zgłoś naruszenie 00

    Kleopatra.Po prostu kłamiesz.Za budynki mieszkalne rolnik płaci taki sam jak wszyscy podatek od nieruchomości. Do tego ma obowiązkowe wcale nie małe ubezpieczenie wszystkich budynków.Od gruntów płaci podatek rolny.W tym roku prawie 2 razy większy niż dotychczas.Zamiast sprzeciwiać się wzrastającemu terrorowi administracyjno urzędniczemu lepiej wciągać innych do bagienka w którym się siedzi.Niestety dość typowe.

    Odpowiedz
  • viza(2013-07-17 15:20) Zgłoś naruszenie 00

    złodziej na złodzieju a tym złodzieju jeszcze 1 złodziej
    bravo POLEN KAPUT
    OTTAKE POLEN WALCZYŁEM
    1600 ALE BRUTO HOHO

    Odpowiedz
  • wojt 49(2013-07-17 10:48) Zgłoś naruszenie 00

    Należy sprawdzić zasadność wydatków, sposób ich wyliczenia. Zajrzeć wynagrodzeń samorządowców, prezesów spółek zależnych od administracji państwowej. Prawidłowo zarządzać istniejącym majątkiem. Najlepszym sposobem jest podnosić opłaty i podatki, a tym samym zapewnić dodatkowe etaty dla znajomych, którzy będą wyliczali dodatkowe wpływy do budżetu.

    Odpowiedz
  • mm(2013-07-17 11:01) Zgłoś naruszenie 00

    Kazdy narod ma takie wladze lokalne jakie SAM WYBIERA.

    Odpowiedz
  • Lex(2013-07-17 11:34) Zgłoś naruszenie 00

    Bedzie na cygara i koniaczki

    Odpowiedz
  • :)(2013-07-17 11:35) Zgłoś naruszenie 00

    tak zwolnić połowę urzędników - będziesz miał usprawiedliwienie że kolejce stoisz

    Odpowiedz
  • gość(2013-07-18 07:19) Zgłoś naruszenie 00

    Sejmik słoikowatej warszawki 600 osób bezimienna szajka polityczna !!!
    Kierownictwo magistratu to są wykształciuch te z lat 90 marketing i zarządzanie w większości. To czego można się spodziewać !

    Odpowiedz
  • Rena(2013-07-17 12:07) Zgłoś naruszenie 00

    Ciężko pracowaliśmy z mężem aby wybudować dom , bez żadnych pożyczek i dotacji budowaliśmy 8 lat, a teraz mam dalej płacić haracz za moją własność ?
    Kto nam zwróci zdrowie i czas,który poświęciliśmy przy budowie domu ?
    Racja lepiej przepić , przehulać to wtedy żadnego podatku nie zapłacimy.

    Odpowiedz
  • Stanisła(2013-07-17 13:19) Zgłoś naruszenie 00

    Podniesienie podatku od nieruchomości jest dla mnie niezrozumiałe z uwagi na następujące fakty:1/Wpływy z podatków od nieruchomości nie stanowią znacznego dochodu dla gminy konfrontując go z sprawozdaniem dochodów gminy za dany rok kalendarzowy pod kątem
    2/Zarówno burmistrz jak przewodniczący Rady Gminy są wybierani przez mieszkańców w wyborach,a zwiększając podatek mają nikłe szanse na powtórną kadencję.
    Podniesienie podatku ma jedynie uzasadnienie w tych gminach w których
    wykonano dodatkowe uzbrojenie terenu tzn.np kanalizacje sanitarną lub deszczową.

    Odpowiedz
  • D(2013-07-17 13:52) Zgłoś naruszenie 00

    No to ceny nieruchomości jeszcze spadną. Deweloperzy się nie ucieszą.

    Odpowiedz
  • ola(2013-07-17 15:04) Zgłoś naruszenie 00

    Kleopatra ależ CHŁOPI płaca podatek od nieruchomości DOKŁADNIE w takiej samej wysokości jak każdy inny obywatel i podatek gruntowy również dokładnie w takiej samej wysokości. Błędem jest jedynie stosowanie takiej samej stawki ubezpieczenia dla kazdego rolnika bez wzgledu na dochody.

    Odpowiedz
  • ola(2013-07-17 15:11) Zgłoś naruszenie 00

    A PENSJE wszysrtkich urzedików w mieście czy gminie powinny byc pochodna SYTUACJI GOSPODARCZEJ GMINY CZY MIASTA. A nie tak jak obecnie burmistrz ma uchwalona pensje na wysokosci ok 12 tys. zł w miescie w którym jest ogromne bezrobocie i i wiatr hula w kasie gminy.Tylko urzednicy dobrze żyją. Nich zarabiaja tak jak gospodarzą a nie zgladaja do kieszeni mieszkańców.

    Odpowiedz
  • maxdog(2013-07-17 16:18) Zgłoś naruszenie 00

    Jak już tak, to proponuję nacjonalizację i wszystkie nasze mieszkania będą gminne. Gmina będzie mogła nam łaskawie wynajmować mieszkania wg stawek jej dogodnych co 3 miesiące !!!

    Odpowiedz
  • emeryt(2013-07-17 22:29) Zgłoś naruszenie 00

    dwadzieścia cztery lata tej zasranej demokracji. No i co z tego? że są lepsze ulice i więcej wspaniałych domów oraz pełne sklepy zapchane podrabianą odzieżą i chemicznie nafaszerowaną żywnością. Ale dla kogo to wszystko. Na wszystko brakuje władzy pieniędzy jednak słyszymy że w urzędach zarabiają krocie (po kilka-naście tysięcy złotych, nie mówiąc już o kilkuset tysiącach miesięcznie) . Tak jakby teraz było dobrze. Ludziom żyje się bardzo ciężko. Przepracowałam 45 lat - cały czas mówiono mi że będzie lepiej. Nie wierzcie w te obietnice. Nie w naszym kraju, za dużo tu jest złodziei, którzy nami rządzą. Sobie wszystko a nam ochłapy ze stołu pańskiego. Trzeba ich popędzić i to jak najszybciej. Najwyższy czas żeby powiedzieć dosyć. Zobaczcie jak walczą o stołki. I jeszcze się chwalą że siedzą w parlamencie po kilka kadencji. Wywalić tych wszystkich dziadów co nic nie robią tylko biorą krocie z naszych podatków.

    Odpowiedz
  • guru122(2013-07-17 16:24) Zgłoś naruszenie 00

    Na zachodzie podatek katastralny, płacony od wartości RYNKOWEJ nieruchomości, to standard. W szczególności powinien on obiąć bogaczy posiadających po kilka nieruchomości i śmiejących się z obecnej wysokości podatku od nieruchomości. Jesteś bogaty? Płać.

    Odpowiedz