Za błędy w ewidencji gruntów płacą podatnicy

autor: Łukasz Zalewski24.06.2013, 06:20; Aktualizacja: 24.06.2013, 12:11
Powierzchnię użytkową budynku lub jego części należy mierzyć po wewnętrznej długości ścian.

Powierzchnię użytkową budynku lub jego części należy mierzyć po wewnętrznej długości ścian.źródło: ShutterStock

Przepisy o ustalaniu powierzchni użytkowej budynków nie są spójne z dotyczącymi rejestrów prowadzonych przez starostów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • k(2013-06-24 14:23) Zgłoś naruszenie 10

  Właściciel lub władający ma obowiązek zgłosić w ewidencji gruntów w ciągu 30 dni zmiany, których dokonał na gruncie (zmienił sposób użytkowania nieruchomości, wybudował lub rozebrał budynek itp.). Tyle w temacie

  Odpowiedz
 • Ja(2013-06-25 09:05) Zgłoś naruszenie 00

  Problemem jest robienie przez Starostwa Powiatowe - Wydziały Geodezji - ogromnej ilości pomyłek, pomijane są całe pozycje rejestrowe, błędy w adresach błędy w nazwiskach, nieaktualizowanie danych i te pomyłki podatnicy muszą sami wyjaśniać często muszą udowadniać, że mają dokument potwierdzający iż to oni są właścicielami danego gruntu, bo nie wiadomo na jakiej podstawie tam już widneje inny właściciel. W Urzędzie gminy składa się w ciągu 14-tu dni informację o zmianie powierzchni zajętej pod działalność i to jest podstawą do odpisu lub przypisu podatku.

  Odpowiedz
 • dokładny(2013-06-25 09:30) Zgłoś naruszenie 00

  Polskie prawo jest wyjatkowo niespójne i często sprzeczne. Uatawa o podatkach i opłatach lokalnych definiuje powierzchnię użytkową budynku art.1ust.1 pkt 5, jednak art.3 ust.5 jest błędny.
  Od gruntu wspólnego i części wspólnych budynku podatek powinien być płacony współczynnikiem udziału zgodnym z ustawą o własności lokali art.3 ust. 1. Suma współczynników powinna wynosić 1 (100%). Bezwzględnie powinien być przestrzegany zapis, że: " wspólne jest to co nie służy do wyłącznego uzytku" art.3 ust.2 Ten zapis szczególnie lekceważą spółdzielnie mieszkabiowe , tworzac fikcję prawną. Sady terenowe mimo wielu orzeczeń SN spory rozstrzygają na korzyść prezesów.

  Odpowiedz
 • Kozio(2016-02-06 10:29) Zgłoś naruszenie 00

  100 % racji

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane