Właściciel firmy nie może ująć w kosztach podatkowych wydatków na wynajęcie mieszkania w mieście, w którym pracują jego pracownicy – uznała łódzka IS.
Przedsiębiorca mieszkał i miał siedzibę firmy w innej miejscowości niż ta, w której świadczył usługi na rzecz swojego głównego kontrahenta. Często tam jednak jeździł, by pilnować pracowników. Uznał, że noclegi są zbyt drogie i postanowił wynająć mieszkanie.
Zapytał fiskusa, czy będzie mógł zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na czynsz i media za ten lokal. Jego zdaniem pozwala mu na to art. 22 ust. 1 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.), zgodnie z którym kosztem są m.in. wydatki związane z zabezpieczeniem źródła przychodu. Uważał, że w jego przypadku tak jest, bo mieszkanie jest mu potrzebne, by pilnować pracowników. Nie zgodził się z tym dyrektor izby skarbowej. Nie dopatrzył się związku między wynajęciem lokalu a zabezpieczeniem źródła przychodu przedsiębiorcy. Podkreślił, że podatnik poniesie wydatek na własne cele mieszkaniowe.
Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 9 kwietnia 2013 r., nr. IPTPB1/415-66/13-2/MAP