Rozwiązanie kontraktu, który podlegał podatkowi od czynności cywilnoprawnych, nie daje prawa do żądania od fiskusa zwrotu tego podatku lub stwierdzenia nadpłaty.
Rozwiązanie kontraktu, który podlegał podatkowi od czynności cywilnoprawnych, nie daje prawa do żądania od fiskusa zwrotu tego podatku lub stwierdzenia nadpłaty.
Zawarcie określonych umów, w szczególności sprzedaży, wiąże się z koniecznością rozliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Na złożenie deklaracji podatkowej (PCC-3) i zapłatę należności podatnik ma tylko 14 dni od daty zawarcia umowy. A co jeśli po spełnieniu obowiązków względem fiskusa strony rozwiążą kontrakt, zwracając sobie wzajemne świadczenia? Niestety, w takim wypadku na odzyskanie podatku nie można liczyć. Podatnik nie ma prawa ani do zwrotu PCC, ani do żądania stwierdzenia nadpłaty podatku.
/>
W praktyce dość często zdarzają się sytuacje, gdy umowa, od której został zapłacony PCC, jest rozwiązywana. Jak wskazuje Przemysław Antas, prawnik, starszy konsultant w PwC, może to nastąpić na mocy porozumienia stron, na skutek wypowiedzenia lub skorzystania z prawa do odstąpienia od umowy.
– W takim wypadku nabywca rzeczy, pomimo nieosiągnięcia zamierzonego rezultatu gospodarczego, musi pogodzić się z koniecznością poniesienia ciężaru ekonomicznego w postaci zapłaty należnego PCC – stwierdza Marceli Pastuszka, konsultant podatkowy w Kancelarii KSP Legal & Tax Advice.
Wynika to z tego, że obowiązek zapłaty PCC powstaje z chwilą zawarcia umowy, a więc zgodnego złożenia oświadczeń woli stron.
– Od strony podatkowej w zasadzie nie ma znaczenia fakt wykonania umowy, wydania rzeczy w wyniku zawartej umowy, czy też moment przeniesienia własności – podkreśla Ireneusz Krawczyk, radca prawny, partner w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.
Dodaje, że większość umów dochodzi do skutku poprzez konsensus (zgodne oświadczenie obu stron), a tylko nieliczne są umowami realnymi, do których wymagane jest określone działanie faktyczne, np. wydanie rzeczy.
– PCC powinien być zapłacony w terminie 14 dni od zawarcia umowy, do którego dochodzi zwykle poprzez złożenie stosownych podpisów. Bez znaczenia będzie późniejszy zwrot świadczeń – mówi Ireneusz Krawczyk.
Przemysław Antas zwraca uwagę, że także z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, iż późniejsze zmiany umowy objętej opodatkowaniem nie wywierają skutków na gruncie PCC, chyba że powodują podwyższenie podstawy opodatkowania (por. wyrok WSA w Warszawie z 21 września 2006 r., sygn. akt III SA/Wa 1901/06, wyrok WSA w Gliwicach z 9 stycznia 2008 r., sygn. akt I SA/Gl 305/07).
– W orzecznictwie podnosi się, że nawet w przypadku rozwiązania umowy z mocy prawa – czego nie należy mylić z nieważnością – podatek od niej pobrany nie podlega zwrotowi – tłumaczy Przemysław Antas.
Wynika to z wyroku WSA w Poznaniu z 31 marca 2010 r. sygn. akt III SA/Po 742/09 (w sprawie chodziło o zwrot PCC po rozwiązaniu z mocy prawa umowy spółki).
Sądy argumentują, że obowiązek podatkowy powstaje w momencie zawarcia umowy i na ten moment należy badać istnienie przedmiotu opodatkowania.
– Późniejsze rozwiązanie umowy nie zmienia faktu, że w dacie powstania obowiązku podatkowego funkcjonowała ona w obrocie prawnym, a więc podatek pobrany został należnie – ocenia Przemysław Antas.
W konsekwencji – jak tłumaczy Ireneusz Krawczyk – rozwiązanie umowy, a więc następcze odpadnięcie podstawy świadczenia, nie uprawnia do stosowania instytucji stwierdzenia nadpłaty. – Ta wymaga bowiem, aby podstawa do zwrotu podatku istniała już w momencie dokonania czynności cywilnoprawnej – wyjaśnia Ireneusz Krawczyk.
Kupujący nie ma też prawa do ubiegania się o zwrot podatku na podstawie ustawy o PCC (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 z późn. zm.). Przypadki, które taki zwrot uzasadniają, zostały wprost wymienione w art. 11 tej ustawy i żaden z nich nie dotyczy rozwiązania umowy. Jednym z nich jest nieważność względna umowy. Chodzi tu o uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem np. błędu czy groźby, co spowoduje, że umowa zawarta w takich okolicznościach będzie uznana za nieważną od samego początku.
– Zatem nie powstaje w stosunku do niej również obowiązek podatkowy – wskazuje Marceli Pastuszka.
Podobne skutki wystąpią w razie odwołania darowizny, od której został zapłacony podatek od spadków i darowizn. Marceli Pastuszka tłumaczy, że w odniesieniu do darowizny obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej przyjęcia przez obdarowanego. O ile przepisy kodeksu cywilnego przewidują w uzasadnionych sytuacjach możliwość odwołania darowizny, to jednak zarówno przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn, jak i Ordynacji podatkowej nie regulują instytucji zwrotu podatku w przypadku otrzymanej, a następnie odwołanej darowizny.
– Odwołanie darowizny nie daje więc podstawy ani do zwrotu podatku, ani stwierdzenia nadpłaty – potwierdza Ireneusz Krawczyk.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama