Podatnicy: urzędnik to twój wróg

autor: Ewa Matyszewska28.03.2012, 07:17; Aktualizacja: 28.03.2012, 10:56
Kontrola podatkowa

Kontrola podatkowaźródło: ShutterStock

Agresja osób kontrolowanych podczas wizyt skarbówki to częste zjawisko. Poza brakiem współpracy zdarzają się wulgaryzmy, zastraszanie, pobicia. Największe trudności w prowadzeniu kontroli inspektorzy skarbowi napotykają w czasie akcji „Weź paragon”. Sprawdzani przedsiębiorcy są w stanie zrobić wiele, aby nie przyjąć mandatu za nieewidencjonowanie sprzedaży w kasie bądź niewydawanie paragonów fiskalnych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

  • Korona(2016-04-30 10:56) Zgłoś naruszenie 00

    Jak było by w Polsce gestapo a nie słaba policja to rudek dostał by kule prosto w łeb za takie bezprawne dzialania Wrocław

    Odpowiedz
  • Korona(2016-04-30 10:49) Zgłoś naruszenie 00

    Mnie pan Marek rudek komisarz skarbowy z Wrocławia -fabrycznej chciał z firm wyłudzić kwotę 5000tys zł działa bezprawnie i sam się przyznał do tego urzędas chce pieniądze wyłudzić dla siebie przekupił już dziewczynki z pok.109 a te fałszują co mogą i robią z podatnika dloznika rudek na mercedesa zbiera

    Odpowiedz
  • ceramis(2012-03-28 22:24) Zgłoś naruszenie 00

    a co jeżeli urzędnik mi wmawia że białe jes czarne a czarne jest białe to agresja sama się rodzi

    Odpowiedz
  • bronka65(2012-03-28 13:52) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wiem jak to jest ,ale ja nie spotkałam się ze złym traktowaniem przez inspektorów czy jakichkolwiek urzędników. Wręcz przeciwnie , uzyskałam od nich pomoc i wtedy kiedy prowadziłam działalność i teraz kiedy tego nie robię , bo po śmierci męża zamknęłam działalność . Może to zwyczajnie zależy od usposobienia i nastawienia obu stron , chęci współpracy naszej i urzędnika . Nie wiem ,ale ja wszystkich do jednego worka bym nie wrzucała .

    Odpowiedz
  • cvv(2012-03-28 13:09) Zgłoś naruszenie 00

    GI: urzędnik płaci podatek - czyli oddaje część pieniędzy które zostały zabrane przedsiębiorcy znów dla państwa.
    Jakby na to nie spojrzeć, cały kraj jest utrzymywany właśnie przez nich, i na tym dość procencie społeczeństwa pasie się cała budżetówka.

    Odpowiedz
  • cv(2012-03-28 13:04) Zgłoś naruszenie 00

    Ex - ależ właśnie o to chodzi. Jeśli urzędnik nie chce z założenia uwalić człowieka, będzie współpracował, nie będzie od razu dobierał najgorszej i najbardziej szkodliwej interpretacji to będzie się ich inaczej traktować.
    Ucisk fiskalny w Pl jest olbrzymi, a zarzynanie firm płacących podatki i utrzymujących urzędników bo 'coś' jest nie tak jak urzędnik uważa że być powinno się kończy jak kończy.

    Odpowiedz
  • GI(2012-03-28 12:55) Zgłoś naruszenie 00

    do 4: proszę nie uogólniać i nie mierzyć wszystkich urzędników jedną miarą
    ponadto urzędnicy również płacą podatki, dzięki czemu funkcjonują - lepiej lub gorzej - publiczne szkoły, ZOZ-y, biblioteki itd.

    ponadto artykuł jest o UKS a nie US - a to nie to samo

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ex(2012-03-28 12:36) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem byłym inspektorem kontroli skarbowej-15 lat stażu. NIGDY nie spotkałem się z agresją osoby kontrolowanej (no może raz ale jedynie kilku słów niezadowolenia osoby postronnej). Ważne jest okazanie zrozumienia sytuacji w jakiej znalazł się podatnik (wcześniej też prowadziłem działalność gosp.) i kultury wobec niego. Ważne jest też m.in. nie wykazywanie niepotrzebnych emocji oraz osobistego zaangażowania kontrolującego.
    Kontrole są wpisane, co jest normą, w ryzyko prowadzenia dział. gospodarczej. Tak było, jest i będzie

    Odpowiedz
  • iwa(2012-03-28 12:23) Zgłoś naruszenie 00

    xy zacząłes o USA a może byś powiedział o zasadach opodatkowania,bardzo chetnie nasi przedsiębiorcy by z takich podatków skorzystali gdyż są bardzo przystępne i naprawde opałaca sie je płacić .Cóż 23% vatu tam brak a u nas 18%+23% =41% w każdym towarze to podatki,jak mozna tak drzeć z ludzi ile tylko można a biurokracja to pop prostu może na których nie jesteśmy w stanie zarobić.

    Odpowiedz
  • państwo_policyjne(2012-03-28 11:26) Zgłoś naruszenie 30

    Ja stoję po stronie przedsiębiorców, bo jasne jest, że dzisiejsze państwo nosi znamiona totalitarnego. Dla podatnika bardzo często zapłacenie podatku to BANKRUCTWO - czyli wiele działalności gospodarczych prowadzonych jest na skraju opłacalności. Urzędników (którzy najczęściej nigdy nie prowadzili działalności gospodarczej) to jednak nie interesuje, bo oni żyją z etatu. Jestem za przedsiębiorcami. Trzeba dodać, że urzędników jest również zbyt wielu, biurokracja rośnie, a rząd Tuska zwiększa zatrudnienie... kto ma to wszystko utrzymać? Coraz więcej bezrobotnych? Dzisiejsze państwo jest pazerne, szuka u podatnika ostatniego grosza, a działalność US przypomina pobieranie haraczy. Brawo przedsiębiorcy!!! Dobrze, że granice są otwarte

    Odpowiedz
  • Mario(2012-03-28 10:00) Zgłoś naruszenie 01

    Ciekawe skąd wzięło się przekonanie, że państwo okrada podatnika? zapewne przez całkowicie bezpodstawne porównanie poziomu życia tego któremu się ten podatek zabiera i tych którzy te podatki potem dzielą?

    Odpowiedz
  • oz(2012-03-28 08:38) Zgłoś naruszenie 00

    Cud! Wreszcie GP napisała coś w zgodzie z prawdą i sensem! Normalnie Cud! Ciekawe skąd przyszło zamówienie na taki artukuł i co on zapowiada? Bo przecież nic nie dzieje się bez powodu, prawda?

    Odpowiedz
  • xy(2012-03-28 08:36) Zgłoś naruszenie 00

    Z jednej strony mamy opresyjne prawo, które urzędnicy muszą stosować, bo w podatkowych przepisach aż sie roi od absurdów (przy czym prawo daje szereg sposobów na nie płacenie przez najbogatszych, np. poprzez ucieczkę do rajów podatkowych), a z drugiej strony pokutuje przekonanie rodem z komunizmu, że z państwem należy walczyć, a w szczególności, że jeśli państwo każe płacić podatki, to znaczy, że okrada przedsiębiorcę i wszelkie formy unikania owego płacenia podatków są społecznie akceptowane. Wypada sie nawet chwalić tym, co się np. kupuje "na firmę" (chociaż to nie ma z działalnością wiele wspólnego), żeby sobie obniżyć dochód, albo jak się ukrywa przychody. Inni słuchają i podziwiają, że obywatel umie sobie radzią, że "orze, jak może" itp. W USA np. jest zupełnie inna świadomość. Tam każdy wie, że jak będzie kręcił podatkowe lody, to może skończyć, jak Al Capone i chwalić się ewentualnymi oszustwami bynajmniej nie należy. A może by tak zamiast w kółko o zapłodnieniu in vitro i życiu "na kocią łąpę" również o takich rzeczach mówić na przedświątecznych rekolekcjach?...

    Odpowiedz
  • Czakowski(2012-03-28 08:36) Zgłoś naruszenie 00

    A czy ktoś kiedyś pomyślał że US też może być oszustem? US w Bełchatowie chciał wyłudzić ode mnie mandat, nie mając żadnej racji. Odmówiłem przyjęcia mandatu, Pani postraszyła mnie sądem, spisała protokół z przesłuchania ( 2 h) - potem nie chciał dać mi kopi z protokołu. Tylko dzięki pomocy prawnika udało mi się wyjść cało, nie licząc straconego czasu. Jestem przerażony postępowaniem Urzędu Skarbowego ! Ja czułem sie jak przestępca mimo że od 15 lat uczciwie płacę podatki. Pracownicy US maja pensje dzięki temu że ja płace podatki ale traktują nas jak złodziei

    Odpowiedz
  • akrt(2012-03-28 08:17) Zgłoś naruszenie 00

    ciepła posadka?

    Odpowiedz
  • Michał(2012-03-28 08:17) Zgłoś naruszenie 00

    iwa -> Problem w tym, że jak się młody urzędnik spotka z takim agresywnym zachowaniem ze strony kontrolowanych to potem przestaje ich traktować jak równych partnerów społecznych. Nie ma co oceniać wszystkich, ale tak to się często odbywa. Nikt nie jest z gruntu zły. Złym może go stworzyć doświadczenie i obcowanie z takimi ludźmi. A dla zwykłych ludzi urzędnik jest z gruntu zły tylko dlatego, ze nakłada mandat za nieprzestrzeganie prawa. A to przecież paranoja.

    Odpowiedz
  • iwa(2012-03-28 08:07) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety nie tylko podatnik jest niesympatyczny,kontrolujacy maja za duzo uprawniej,mamy urzędnikom dostarczyć za darmo wszelkie dokumenty o które poproszą w formie ksero,gdy w urzędzie chcemy kopie dokumentu musimy płacić,i niestety i podatnik jest zły i urzędnik jest zły.Może nawet po równo zależy od sytuacji,więc nie powinno sie w taki sposób tego opisywać.

    Odpowiedz