Podatnicy, których sprawą zajmuje się urząd skarbowy, mogą żądać informacji, przeglądać akta, brać czynny udział w postępowaniu. Warto z tych uprawnień korzystać. Mogą one pomóc w wyjaśnieniu problemu.

Czy fiskus musi informować podatnika

Z jakich uprawnień skorzysta podatnik w kontaktach z fiskusem

Czy podatnik może brać udział w czynnościach urzędu

Z jakich uprawnień skorzysta podatnik w kontaktach z fiskusem

Czy urząd ma termin na zakończenie sprawy

Osoba, wobec której prowadzone jest postępowanie podatkowe, planuje wyjechać za granicę. Ma wrażenie, że urzędnicy ociągają się w zakończeniu jej sprawy. Czy na podjęcie decyzji przepisy wyznaczają urzędnikom jakiś czas?

Czy trzeba stawić się na każde wezwanie urzędu

Podatnik jest świadkiem w postępowaniu prowadzonym w urzędzie skarbowym. Jednak postępowanie prowadzone jest w Kielcach, a podatnik mieszka i pracuje w Warszawie. Czy musi się stawić do złożenia wyjaśnień na wezwanie kieleckiego urzędu?

Czy z akt sprawy można sporządzić kopie i odpisy

Podatnik bierze udział w postępowaniu podatkowym. Urzędnik skarbowy zgodził się na przejrzenie akt sprawy. Podatnik chciałby je skopiować. Czy ma do tego prawo?

Czy świadek może złożyć zeznania w domu

Żona podatnika ma być świadkiem w postępowaniu podatkowym prowadzonym w sprawie swojego męża. Żona jest jednak po operacji kręgosłupa i na razie nie może wstać z łóżka. Czy urzędnik skarbowy może przesłuchać ją w miejscu zamieszkania?

Czy urząd może odrzucić dowody podane przez stronę

Urząd skarbowy prowadzi postępowanie wobec podatnika. Urzędnicy skarbowi zakwestionowali wydatki zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Podatnik przedstawił odpowiednią dokumentację na potwierdzenie swoich racji, której urzędnicy nie przyjęli. Czy urząd miał do tego prawo?

Czy urzędnik pozwoli przejrzeć e-maile podatnikowi

Na świadka w prowadzonym postępowaniu podatnik powołał byłego wspólnika swojej firmy, który wyjechał na stałe do USA. Wspólnik przesłał swoje zeznania do urzędu skarbowego drogą elektroniczną. Czy urząd powinien pozwolić podatnikowi na przejrzenie e-maili?
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. Zobacz artykuł w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Z jakich uprawnień skorzysta podatnik w kontaktach z fiskusem.