Resort finansów przymierza się do renegocjowania umowy z Cyprem, która umożliwia polskim przedsiębiorcom płacenie niższych podatków - dowiedział się "Puls Biznesu".

Przedsiębiorcy coraz chętniej rejestrują spółki na Cyprze w celu płacenia niższych podatków. Ministerstwo Finansów chce wyeliminować zapisy "tax sparing" z polskiej bazy traktatowej, na mocy których to się odbywa. Jeśli pomiędzy właściciela firmy a polska spółkę włoży się cypryjskim podmiot, to podatek dochodowy dla firmy wynoszący 19 proc. jest pomniejszany o 10 proc., które może pobierać Cypr. Rzecz w tym, że Cypr nie pobiera podatku, dzięki czemu stopa podatkowa spada do 9 proc. Na dodatek wynagrodzenie szefów spółek na Cyprze jest zwolnione z podatku - w ten sposób polski przedsiębiorca może nie płacić podatku dochodowego ani na Cyprze ani w Polsce - czytamy w gazecie.

Ministerstwo Finansów przygotowało już propozycje zmian w międzyrządowej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zdaniem cytowanych przez gazetę ekspertów lepiej jednak, by Polska poszła śladem innych krajów i wprowadziła takie same atrakcyjne dla przedsiębiorców zapisy.