Jeśli do końca roku zakończą się procedury zmian w polsko-cypryjskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, to od 1 stycznia 2012 r. zakładanie spółek na Cyprze nie będzie już takie korzystne jak obecnie - poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów.

Resort finansów planuje zmianę zasad opodatkowania dywidend wypłacanych przez spółki zarejestrowane na Cyprze oraz wynagrodzeń menedżerów spółek, którzy nie są na Cyprze rezydentami.

W czwartek portal onet.pl podał, że Ministerstwo Finansów w ekspresowym tempie uzgodniło z władzami Cypru zmiany w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską i Cyprem.

"Na początku maja udało nam się renegocjować konwencję o unikaniu podwójnego opodatkowania z Cyprem. Przede wszystkim zależało nam na usunięciu z tej umowy niekorzystnych zapisów zawierających podatkowe zachęty dla zakładania fikcyjnych spółek za granicą, tzw. klauzuli tax sparing" - poinformował PAP wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Wyjaśnił, że klauzula ta zezwala na zaliczenie na poczet podatku należnego w Polsce kwoty podatku, który nigdy nie został zapłacony za granicą. "Daje to możliwość obniżenia realnego opodatkowania dywidend wypłacanych przez cypryjską spółkę wspólnikowi z Polski do 9 proc. Tymczasem wypłata z polskiej spółki jest objęta stawką 19 proc." - tłumaczył Grabowski.

Dodał, że resort chce też zmienić zasady rozliczania menedżerów spółek, którzy nie są na Cyprze rezydentami. Zgodnie z informacją MF, obecnie obowiązujące rozwiązania dają im możliwość całkowitego uniknięcia podatku. "To dlatego, że Cypr nie pobiera daniny od ich wynagrodzeń (tzw. director's fee), a w Polsce są one wyłączone z opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania" - napisano w komunikacie.

Grabowski poinformował, że były to dwa główne postulaty resortu finansów, które zostały uwzględnione przez stronę cypryjską. "Oznacza to, że zakładanie spółek na Cyprze przestanie wkrótce przynosić takie korzyści podatkowe, jak dotychczas" - podkreślił.

MF wyjaśnia, że rozpoczęła się już procedura uzyskania zgody Rady Ministrów na podpisanie protokołu o zmianie konwencji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Jeśli rząd taką zgodę wyrazi, jego podpisanie nastąpi w "niedługim czasie".

"Procedury wymagają, by następnie skierować do Sejmu ustawę o ratyfikacji protokołu o zmianie konwencji w sprawie podwójnego opodatkowania. Jeśli przed końcem roku zakończy się procedura notyfikacyjna, to nowe zmienione zasady mogą obowiązywać już od 1 stycznia 2012 r." - informuje MF.