Odszkodowania wypłacane turystom, regulowane ustawowo, np. wypłacone przez hotel na skutek kradzieży, oraz rekompensaty przyznane przez sąd są zwolnione z podatku.

Czy odszkodowanie jest zwolnione z PIT

Podatnik nie wyjechał na opłaconą wycieczkę zagraniczną z powodu problemów finansowych biura podróży. Organizator nie zwrócił podatnikowi wpłaconej kwoty, dlatego sprawa trafiła do sądu. Czy jeśli sąd zasądzi odszkodowanie, będzie ono zwolnione z podatku?

Czy ubezpieczenie osobowe podlega PIT

Podatnik wybiera się na wycieczkę wspinaczkową. Wyjazd jest ubezpieczony. Czy w razie ewentualnego wypadku odszkodowanie wypłacone przez zakład ubezpieczeniowy będzie podlegało opodatkowaniu?

Czy odsetki są zwolnione z podatku dochodowego

Podatnik złamał nogę na wycieczce. Wyjazd nie był ubezpieczony, ale podatnik wywalczył w sądzie od organizatora odszkodowanie wraz z ustawowymi odsetkami. Czy odsetki będą zwolnione z opodatkowania?

Czy odszkodowanie umowne jest opodatkowane

Podatnik jest niezadowolony z usługi biura podróży. Składał reklamację u rezydenta, a teraz zamierza ubiegać się o odszkodowanie. Biuro podróży zaproponowało wypłatę odszkodowania w oparciu o spisaną umowę. Czy wypłacona na tej podstawie kwota będzie opodatkowana?

Czy trzeba opodatkować odszkodowanie od hotelu

Podatnik był zakwaterowany w hotelu. Pokój był zamykany na klucz, który podatnik zostawiał w recepcji. Mimo to skradziono rzeczy osobiste i ubrania. Kierownik hotelu wypłacił odszkodowanie. Czy trzeba je wykazać w zeznaniu rocznym?
W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na powyższe pytania. To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak opodatkowane są odszkodowania otrzymane w czasie urlopu.