W piątek premier Tusk spotkał się z ok. 30 przedstawicielami organizacji charytatywnych, które apelowały do niego o zniesienie opodatkowania VAT-em charytatywnych SMS-ów.

"Wydawałoby się, że to drobiazg, ale pokazuje, ile serca i energii trzeba włożyć, by obalać takie bariery, a czasami też bezduszność administracji" - powiedział premier po spotkaniu.

Dodał, że sprawę opodatkowania dobroczynnych SMS-ów udało się doprowadzić do końca m.in. dzięki "aksamitnemu" naciskowi ze strony organizacji charytatywnych. "Organizacje pozarządowe miały dosyć wieloletniej bierności administracji (...) w tej kwestii" - zaznaczył. "Presja, która nabrała bardzo kompetentnego charakteru, nie zostawiła urzędnikom żadnej furtki" - tłumaczył.

Tusk wyjaśnił, że termin wejścia w życie rozporządzenia będzie zależał głównie od ustaleń między operatorami i organizacjami pozarządowymi. "Ustaliliśmy, że w trybie konsultacji organizacje pozarządowe i operatorzy ustalą optymalny termin wejścia w życie rozporządzenia, ponieważ operatorzy będą musieli się przygotować do zmiany przepisów. Nie można wylać dziecka z kąpielą" - zastrzegł. "My (rząd - PAP) będziemy gotowi, tak sądzę, w ciągu dwóch - trzech tygodni" - dodał premier.

Poinformował ponadto, że resort finansów przygotował zestaw warunków, które muszą być spełnione, aby dobroczynne SMS-y były zwolnione z VAT. "Umowa, dzięki której nie będzie obowiązku płacenia VAT, będzie dotyczyła czystych akcji charytatywnych. Nie będzie mogło im towarzyszyć jakiekolwiek wynagradzanie uczestników takiej akcji" - powiedział. Zastrzegł, że w ten sposób rząd chce uniknąć sytuacji, by ktoś nadużył łagodnych - wobec organizacji pozarządowych - przepisów podatkowych.

Prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Piotr Burczyński powiedział PAP przed spotkaniem, że zwolnienie z tego podatku charytatywnych SMS-ów będzie pożyteczne nie tyle dla organizacji charytatywnych, ale przede wszystkim dla osób, które otrzymują za ich pośrednictwem pomoc. Poinformował, że od dobroczynnych SMS-ów, przesyłanych co roku na rzecz Fundacji, odprowadzane jest ok. 1,5-2 mln zł podatku.

Założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska zaznaczyła z kolei, że decyzja o zwolnieniu z podatku VAT takich SMS-ów jest dla niej najważniejsza. "Ci, którzy wpłacają pieniądze za pomocą SMS-ów, będą wiedzieli, że całość kwoty idzie dla potrzebujących. My nie będziemy musieli się wstydzić przed takimi państwami jak Czechy i Słowacja, gdzie SMS-y charytatywne zwolnione są z VAT od 2004 roku" - powiedziała.

W piątek resort finansów opublikował na swojej stronie internetowej projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Przewiduje on, że dobroczynne SMS-y będą zwolnione z VAT, ale po spełnieniu kilku warunków.

Przede wszystkim umowy zawierane z operatorami będą zobowiązywać ich do przekazywania organizacjom charytatywnym całej kwoty należnej z tytułu dobroczynnych SMS-ów w ciągu 45 dni od zakończenia okresu, w którym powstał obowiązek podatkowy związany z usługą telekomunikacyjną. Kopia umowy będzie musiała trafić do urzędu skarbowego w ciągu 15 dni od podpisania.