O odszkodowanie od skarbówki można się starać tylko przez trzy lata

autor: Michał Culepa08.10.2020, 08:15; Aktualizacja: 08.10.2020, 08:23
W procesie wykazano nieprawidłowości w przeprowadzeniu postępowania egzekucyjnego

W procesie wykazano nieprawidłowości w przeprowadzeniu postępowania egzekucyjnegoźródło: ShutterStock

Zasadniczy termin przedawnienia roszczeń przeciwko urzędowi skarbowemu, który nieprawidłowo przeprowadził egzekucję należności z tytułu VAT, wynosi tylko trzy lata, bo jest to roszczenie odszkodowawcze wynikające z przepisów kodeksu cywilnego – wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

Sprawa dotyczyła powództwa o odszkodowanie za nieprawidłowo przeprowadzoną egzekucję zobowiązań podatkowych. Pozew przeciwko naczelnikowi urzędu skarbowego złożył przedsiębiorca, który wcześniej prowadził działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej. Spółka zalegała z zapłatą VAT, więc fiskus wszczął przeciwko niej postępowanie podatkowe. Zakończyło się ono egzekucją budżetowych należności, które ściągnięto od przedsiębiorcy – byłego już wspólnika spółki.

Problem polegał na tym, że zaległości wyegzekwowano w 2005 r., zajmując na poczet należności podatkowych towary należące do przedsiębiorcy. W efekcie tytuł egzekucyjny wydano po rozwiązaniu spółki, której wspólnikiem był przedsiębiorca.

Mimo to egzekucja została przeprowadzona, zajęte towary zlicytowano po niższej cenie niż rynkowa. Przedsiębiorca pozwał Skarb Państwa o odszkodowanie. Przegrał we wszystkich instancjach.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane