Przejęcie innej spółki jest jak wkład niepieniężny

autor: Katarzyna Jędrzejewska16.09.2020, 17:00
W najnowszej interpretacji dyrektor KIS potwierdził, że z podatkowego punktu widzenia połączenie spółki kapitałowej z osobową jest zbliżone do objęcia udziałów przez wspólników spółki osobowej w zamian za aport do spółki kapitałowej.

W najnowszej interpretacji dyrektor KIS potwierdził, że z podatkowego punktu widzenia połączenie spółki kapitałowej z osobową jest zbliżone do objęcia udziałów przez wspólników spółki osobowej w zamian za aport do spółki kapitałowej.źródło: ShutterStock

Przejęcie spółki jawnej przez spółkę z o.o. nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Podobnie orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 lipca 2019 r. (sygn. akt II FSK 2229/17). Nie zgodził się wtedy z fiskusem, że przewidziane w art. 12 ust. 4 pkt 4 i pkt 11 ustawy o CIT wyłączenia z przychodów dotyczą wyłącznie aportu w formie niepieniężnej. W art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT mowa jest o „wartościach otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego”. Natomiast art. 12 ust. 4 pkt 11 mówi o „kwotach i wartościach stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy”.

NSA orzekł, że w świetle tych przepisów nie ma przychodu nie tylko w razie wkładu niepieniężnego, lecz także w każdej sytuacji, w której spółka kapitałowa otrzymuje aktywa na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane