statystyki

Uwolnienie od długu spadkowego to nie zawsze przychód

autor: Patrycja Dudek09.07.2020, 06:01; Aktualizacja: 09.07.2020, 08:15
dom, hipoteka, kredyt hipoteczny

Z licznych interpretacji indywidualnych i sądowych wyroków wynika, że umorzenie kredytu (w całości lub w części) powoduje przychód z nieodpłatnego świadczenia, od którego trzeba zapłacić 18 lub nawet 32 proc. PIT. Nie zawsze jednak tak się dzieje, czego dowodzi niedawna wykładnia dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.źródło: ShutterStock

Spadkobierca nie płaci PIT, gdy bank umarza część kredytu ponad wartość majątku przejętego z dobrodziejstwem inwentarza – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Z licznych interpretacji indywidualnych i sądowych wyroków wynika, że umorzenie kredytu (w całości lub w części) powoduje przychód z nieodpłatnego świadczenia, od którego trzeba zapłacić 18 lub nawet 32 proc. PIT. Nie zawsze jednak tak się dzieje, czego dowodzi niedawna wykładnia dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Sprawa była jednak specyficzna. Otóż spadkobierca przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Odziedziczył nieruchomość z obciążeniem hipotecznym. Było ono skutkiem kredytu zaciągniętego przez ciotkę (spadkodawcę), która na dodatek nie spłacała kredytu w terminie, więc bank naliczał jej odsetki.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane