Nowy plik kontrolny: Jakie działania trzeba koniecznie podjąć jeszcze we wrześniu, by nie mieć problemów z fiskusem

autor: Łukasz Zalewski11.09.2020, 07:40; Aktualizacja: 11.09.2020, 17:20
Nowy JPK VAT

Nowy JPK VATźródło: GazetaPrawna.pl

Nie wystarczy zakup czy aktualizacja oprogramowania. Nie wystarczy też poszerzyć zakres obsługi przez biuro rachunkowe. Firmy muszą same zaangażować się w przygotowania do wdrożenia JPK _V7.

Oczywiście biura rachunkowe, doradcy podatkowi i inni specjaliści mogą firmom pomóc w przygotowaniach. Co trzeba zrobić? Nauczyć pracowników nowych obowiązków, przeszkolić ich, wdrożyć do wprowadzania nowych danych do systemu i to najczęściej na bieżąco. Firmy muszą też zadbać o aktualizację oprogramowania. Jak mówi doradca podatkowy Radosław Kowalski, firmy muszą też zmienić procesy wewnętrzne w zakresie klasyfikacji i oznaczeń towarów oraz usług. – Z całą pewnością nie wystarczy wgranie do systemu finansowo-księgowego wykorzystywanego dla potrzeb prowadzenia ewidencji i sporządzania deklaracji oraz JPK_VAT nowego schematu – mówi Kowalski. Jego zdaniem najistotniejszą zmianą jest konieczność znakowania wybranych transakcji w ewidencji. Chodzi o przyporządkowanie do konkretnych grup towarów lub usług wskazanych w rozporządzeniu (GTU) i odpowiednie opisanie oznaczeniami od 01 do 13 towarów i usług.

Dr Agnieszka Baklarz, biegły rewident, wskazuje, że aby dobrze przygotować się do wdrożenia nowej struktury pliku JPK_VAT, trzeba w pierwszej kolejności przejrzeć bazę towarów i usług i przyporządkować do każdego asortymentu właściwe oznaczenie grupy. Niezależnie należy również rozpoznać stosowane procedury oraz podmioty i – o ile to możliwe – do każdego z nich przypisać odpowiednie oznaczenia procedur. Warto też sporządzić krótką instrukcję wewnętrzną wspomagającą wybór odpowiedniej procedury w konkretnym przypadku.

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT JPK_VAT ZNAJDZIESZ W  PUBLIKACJI "Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją" >>

Radosław Kowalski zwraca uwagę, że konieczne jest dokonanie klasyfikacji nie na poziomie księgowości i jej ewidencji, ale znacznie wcześniej, bo już w systemach magazynowych (towaru), sprzedażowych i wykorzystywanych do fakturowania. – Wyłącznie na etapie realizacji świadczenia lub fakturowania można zapanować nad procesem oznaczania, a tak naprawdę w przypadku towarów uzasadnione byłoby stosowanie oznaczeń przy dokonaniu zakupu towarów, zwłaszcza tych, które następnie mają być przedmiotem dostawy – mówi Kowalski. Oznacza to, że w rozliczenia VAT trzeba zaangażować pracowników spoza księgowości.

krok 1 – przypisać kody do sprzedaży

Najlepiej zacząć od sprawdzenia i zidentyfikowania pod kątem nowych oznaczeń sprzedawanych towarów i usług oraz stosowanych procedur specjalnych. W praktyce firmy muszą zidentyfikować, czy w swojej ofercie mają produkty i usługi, które trzeba oznaczać.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane