statystyki

15 rzeczy, które każdy przedsiębiorca musi wiedzieć o JPK_V7

autor: Łukasz Zalewski11.09.2020, 07:40; Aktualizacja: 11.09.2020, 07:40
kalkulator, podatki, księgowość, biznes, praca

Nowy JPK to połączenie ewidencji z deklaracją VAT, przy czym chodzi wyłącznie o deklaracje VAT-7 i VAT-7K.źródło: ShutterStock

Dla wszystkich czynnych podatników VAT 1 października to kluczowa data. Tego dnia wchodzą w życie, dwukrotnie przekładane z powodu koronawirusa, zmiany w raportowaniu VAT

Nie zmienia się jednak termin przesyłania JPK. Tak jak dotychczas będzie to 25. dzień miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie. Innymi słowy podatnicy będą musieli po raz pierwszy przesłać nowy JPK za październik, czyli do 25 listopada.

Nowy JPK to połączenie ewidencji z deklaracją VAT, przy czym chodzi wyłącznie o deklaracje VAT-7 i VAT-7K. Nie dotyczy on więc deklaracji VAT-12, VAT-8, VAT-9M, VAT-10 czy VAT-14. Oznacza to również, że za okresy od 1 października 2020 r. nie będzie możliwości przesyłania deklaracji VAT-7 i VAT-7K. W praktyce nie zostaną one jednak zlikwidowane, a jedynie zmieni się forma ich składania.

W tym przypadku błędem jest jednak myślenie, że chodzi o zwykłe połączenie ewidencji z deklaracją czy o modyfikację tzw. struktury logicznej, czyli układu i treści pliku XML. W praktyce jest to o wiele dalej posunięta zmiana, którą można śmiało nazwać rewolucją. Wiąże się z nią bowiem zmiana sposobu zbierania danych, których będzie od 1 października wymagał fiskus. Zmieni się też ilość przekazywanych danych. Eksperci nie mają wątpliwości, że fiskus kolejny raz przerzuca na podatników obowiązek zbierania dodatkowych informacji po to, aby mieć lepszą kontrolę nad rozliczeniami przedsiębiorców.

Zacznijmy jednak od podstaw, czyli wyjaśnijmy, kto i kiedy ma obowiązek składania nowego JPK, czyli JPK_V7M (dla rozliczeń miesięcznych) oraz JPK_V7K (dla rozliczeń kwartalnych).

kto musi składać

Zasadniczo nowy JPK_V7 będą musieli przesyłać podatnicy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT. W praktyce jednak m.in. również ci zwolnieni podmiotowo lub przedmiotowo oraz inni zadają sobie pytanie, czy nie dotyczy to także ich.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane