statystyki

Fiskus odbierze podatki ukryte przez właścicieli dyskoteki

autor: Mariusz Szulc10.08.2020, 20:00
impreza

Naczelnik UCS zmuszony był dokonać szacowania podstawy opodatkowaniaźródło: ShutterStock

Naczelnik urzędu celno-skarbowego może szacować niezewidencjonowany obrót w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych według indywidualnej metody – potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.

Chodziło o spółkę, która miała dopłacić podatek za 2014 r., bo urzędnicy uznali, że w badanym okresie nie ewidencjonowała wszystkich przychodów ze sprzedaży biletów wstępu i usług szatniarskich w prowadzonych przez siebie lokalach gastronomiczno-rozrywkowych. Zainstalowała wprawdzie w nich kasy fiskalne, które odrębnie dokumentowały sprzedaż biletów wstępu i sprzedaż usług gastronomicznych, ale porównanie liczby wydawanych przez nie paragonów z zeznaniami świadków przekonały urzędników, że spółka zaniżała obrót. Naczelnik UCS zmuszony był więc dokonać szacowania podstawy opodatkowania. Zrobił to zgodnie z art. 23 par. 5 ordynacji podatkowej według indywidualnej metody, która uwzględniała specyfikę działania spółki. Według jego szacunków suma niezewidencjonowanych przychodów wynosiła 275 tys. zł, zażądał więc wpłaty podatku od tej kwoty.

Spółka odwołała się od tej decyzji, broniąc rzetelności swoich ksiąg podatkowych. Zarzuciła fiskusowi pobieżne i wyrywkowe porównanie paragonów w określonych dniach, co w jej przekonaniu nie mogło stać się podstawą do przedstawienia wniosków o zaniżaniu opodatkowanego obrotu.


Pozostało 46% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane