NSA po stronie podatnika: Urząd nie może sztucznie wstrzymywać przedawnienia

autor: Patrycja Dudek03.08.2020, 08:25; Aktualizacja: 03.08.2020, 10:14
Jak wyjaśnił sędzia Roman Wiatrowski, sąd administracyjny nie może kontrolować samego wszczęcia i przebiegu postępowania karnoskarbowego. Natomiast możliwe i konieczne jest kontrolowanie, czy organ nie odwołał się do tego, nadużywając prawa

Jak wyjaśnił sędzia Roman Wiatrowski, sąd administracyjny nie może kontrolować samego wszczęcia i przebiegu postępowania karnoskarbowego. Natomiast możliwe i konieczne jest kontrolowanie, czy organ nie odwołał się do tego, nadużywając prawaźródło: ShutterStock

Nie wolno wszczynać postępowań karnoskarbowych tylko po to, by nie dopuścić do przedawnienia, zwłaszcza gdy podatnik działał w zaufaniu do organów, mając w ręku dziewięć interpretacji indywidualnych – orzekł NSA.

Podkreślił również, że sądy administracyjne mają prawo kontrolować, czy postępowanie karnoskarbowe nie zostało wszczęte tylko po to, by doprowadzić do zawieszenia biegu pięcioletniego terminu przedawnienia.

Przeciwny pogląd – o braku takiej kontroli – kłóciłby się z zasadami państwa prawa i otwierałby urzędom drogę do instrumentalnego wykorzystywania przepisów umożliwiających odwlekanie przedawnienia – wskazał Naczelny Sąd Administracyjny.

Jak wyjaśnił sędzia Roman Wiatrowski, sąd administracyjny nie może kontrolować samego wszczęcia i przebiegu postępowania karnoskarbowego. Natomiast możliwe i konieczne jest kontrolowanie, czy organ nie odwołał się do tego, nadużywając prawa.

– Sąd może więc i powinien kontrolować, czy nie doszło do instrumentalnego wykorzystania art. 70 par. 6 ust. 1 ordynacji podatkowej – powiedział sędzia.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • bolszewicy w urzędach(2020-08-04 09:00) Zgłoś naruszenie 73

  przedsiębiorca to dla nich nadal "wróg klasowy"

  Odpowiedz
 • Bert(2020-08-03 11:42) Zgłoś naruszenie 57

  a tak, swoją drogą, receptą na doprowadzoną przez NSA do poziomu kretynizmu wykładnię jakiegoś przepisu prawa podatkowego jest jego nowelizacja.

  Odpowiedz
 • Bert(2020-08-03 11:37) Zgłoś naruszenie 515

  NSA zaczyna rozumować niczym Komisja Europejska : nie są ważne jednoznaczne zapisy ustaw, ważne za to są intencje, wyobrażenia i domysły o tychże intencjach. Idźcie kasto dalej tą drogą, ciekawe dokąd zaprowadzi.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Sara(2020-08-04 18:36) Zgłoś naruszenie 00

  Już samo prowadzenie działalności handlowej jest podejrzane. Latami poszukuje się jak ograbić przedsiębiorcę bo występuje w łańcuchu handlowym z nieznanymi podmiotami poza jego kontrahentami. Patologia kompletna.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane