statystyki

Nowa matryca VAT już obwiązuje. Teraz czas na estoński CIT

autor: Łukasz Zalewski02.07.2020, 07:50; Aktualizacja: 02.07.2020, 15:45
Istota tzw. estońskiego CIT sprowadza się do tego, by część firm nie płaciła podatku (ani w zaliczkach, ani w rozliczeniu rocznym) dopóty, dopóki nie dojdzie do wypłaty zysku.

Istota tzw. estońskiego CIT sprowadza się do tego, by część firm nie płaciła podatku (ani w zaliczkach, ani w rozliczeniu rocznym) dopóty, dopóki nie dojdzie do wypłaty zysku.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów kończy prace nad projektem nowelizacji CIT, która pozwoli części firm nie płacić podatku do momentu wypłaty zysku. Ruszył już natomiast program współdziałania dla największych przedsiębiorstw.

O nowych przepisach i kolejnych, planowanych, poinformowali wczoraj minister finansów Tadeusz Kościński oraz szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Przypomnijmy, że istota tzw. estońskiego CIT sprowadza się do tego, by część firm nie płaciła podatku (ani w zaliczkach, ani w rozliczeniu rocznym) dopóty, dopóki nie dojdzie do wypłaty zysku.

Z tego rozwiązania mają korzystać firmy, których przychody nie przekraczają 50 mln zł rocznie, ich udziałowcami są osoby fizyczne i zatrudniają co najmniej trzech pracowników.

Minister Kościński zapewnił, że dzięki temu rozwiązaniu w firmach zostanie 5 mld zł, które będzie można przeznaczyć np. na utrzymanie lub zwiększenie zatrudnienia oraz inwestycje.

W najbliższych dniach – jak zapowiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski – opublikowany zostanie projekt zakładający wdrożenie tego rozwiązania.

Zostało niewiele czasu

Wiceminister przypomniał, że 13 lipca br. upływa termin zgłaszania informacji o beneficjentach rzeczywistych. Centralny Rejestr takich beneficjentów to system, w którym mają być gromadzone i przetwarzane informacje o osobach sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółkami.

Matryca i WIS


Pozostało 9% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane