Instalacje OZE z dotacją unijną a VAT. Korzystny wyrok dla gmin

autor: Łukasz Zalewski17.02.2020, 07:50; Aktualizacja: 17.02.2020, 07:51
NSA po raz pierwszy potwierdził, że gmina, która pozyskuje środki z UE na instalacje montowane na domach mieszkańców, nie działa jako generalny wykonawca.

NSA po raz pierwszy potwierdził, że gmina, która pozyskuje środki z UE na instalacje montowane na domach mieszkańców, nie działa jako generalny wykonawca.źródło: ShutterStock

Montaż na budynkach mieszkalnych paneli fotowoltaicznych nie był objęty odwrotnym obciążeniem. VAT trzeba rozliczać na zasadach ogólnych, co oznacza że gmina mogła odliczyć ten podatek – wynika z precedensowego orzeczenia NSA.

Wyrok jest korzystny dla gmin, które ściągają inwestycje w odnawialne źródła energii, m.in. panele fotowoltaiczne. Dotychczas zapadały w tej sprawie jedynie wyroki WSA.

W zeszłym tygodniu również NSA po raz pierwszy potwierdził, że gmina, która pozyskuje środki z UE na instalacje montowane na domach mieszkańców, nie działa jako generalny wykonawca.

Dotychczas fiskus uznawał, że gminy działają jako generalni wykonawcy, a więc montaż paneli fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych jest objęty odwrotnym obciążeniem. Taka wykładnia pozbawiała gminy prawa do odliczenia VAT.

Nie ma przepisu, problem pozostał

Problem dotyczył stanu prawnego obowiązującego do końca października 2019 r., ponieważ od 1 listopada 2019 r. zlikwidowane zostało odwrotne obciążenie w VAT. W jego miejsce ustawodawca wprowadził podzieloną płatność; najpierw tylko dobrowolną, teraz w odniesieniu do niektórych towarów i usług (załącznik nr 15 do ustawy o VAT) – obowiązkową.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane